Blog

ZÁHRADNÝ FÓLIOVNÍK – aké má výhody a na čo si dať pozor pri kúpe?

ZÁhradnÝ fÓliovnÍk – aké má výhody a na čo si dať pozor pri kúpe?

Fóliovníky sa stali v posledných rokoch obľúbenou pomôckou každého správneho záhradkára. V porovnaní so skleníkom má množstvo výhod, vďaka ktorým ho v záhradách nájdete čoraz častejšie. Vytvára ideálnu klímu pre pestovanie rastlín a kvetov – preferované teplotné podmienky a správnu vlhkosť. V neposlednom rade je cenovo dostupnejší a veľmi ľahko ho zmontujete. Plusom je aj jeho jednoduché premiestnenie, ak sa po čase rozhodnete pre iné miesto v záhrade. Okrem toho, že vytvára teplé, vlhké a chránené prostredie, je výbornou ochranou pred rôznymi škodcami. Práve pre tieto výhody sa stal vyhľadávaným medzi začínajúcimi záhradkármi, ale aj tými profesionálnymi. Prečítajte si o jeho výhodách a na čo si dávať pozor ešte predtým, ako si fóliovník kúpite.

 

Najväčšie výhody fóliovníka – prečo je medzi záhradkármi taký obľúbený?

Fóliovníky vám pomôžu predĺžiť vegetačnú sezónu a rastlinám sa bude dobre dariť. Výborne ochráni listy a stonky pred silným vetrom, zrážkami a chladným počasím. Znížením rôznych výkyvov teplôt bude úroda bohatšia a aj chuťovo kvalitnejšia. UV fólie zároveň chránia pred UV žiarením a zabraňujú nežiaducím škodcom, aby sa dostali k rastlinám. Správnym vetraním dokážete regulovať vlhkosť a zabrániť tak prípadnému vytvoreniu plesní.

ZÁhradnÝ fÓliovnÍk – aké má výhody a na čo si dať pozor pri kúpe?

Pri rozhodovaní sa medzi skleníkom a fóliovníkom zohráva úlohu aj cena. Je ekonomicky výhodnejší a bude pre vás neporovnateľne menšou investíciou. Malý fóliovník, napríklad na paradajky, u nás kúpite už za pár desiatok eur. Tieto sa vám pokojne zmestia aj na balkón, či na terasu. Väčšie fóliovníky, v najpredávanejších rozmeroch 2-4 metre, začínajú na sumách okolo 100 Eur. Pre profesionálnych záhradkárov nájdete v ponuke aj XXL fóliovníky, ktoré sú dostupné až do veľkosti 12 metrov. Aj pri tých najväčších rozmeroch sú ceny oproti skleníku neporovnateľne nižšie. Ich životnosť je taktiež vysoká, vydrží vám roky. V prípade, že by sa po rokoch poškodila fólia, výmena za novú je oveľa lacnejšia ako výmena skla na poškodenom skleníku.

Každá záhrada je iná a aj požiadavky záhradkára sú rozdielne. Preto na letoss.sk nájdete rôzne veľkosti a rozmery fóliovníkov. Z ponuky si môžete vybrať rozmer presne podľa vašich potrieb. Každý z nich má jednoduchú a rýchlu montáž, ktorú zvládnete bez odbornej pomoci. Zároveň sú ľahko presunuteľné na iné miesto, čo oceníte napríklad keď si umiestnenie fóliovníka po čase premyslíte. Nie ste fixovaný na jedno konkrétne miesto montáže, ako to býva pri skleníkoch. Jeho spratnosť poteší aj v zimných mesiacoch, kedy ho môžete rozložiť behom chvíľky. Prekrytie je zabezpečené UV4 fóliou, ktorú zložíte z konštrukcie, zrolujete a na zimu uskladníte.

 

 

Načo si dať pozor pri kúpe fóliovníka – Aké parametre si všímať ešte pred kúpou?

Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu fóliovníka, je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov:

ZÁhradnÝ fÓliovnÍk – aké má výhody a na čo si dať pozor pri kúpe?

  • Vetranie – pre správnu reguláciu tepla a vlhkosti je potrebné, aby mal možnosť vetrania. Buď cez dvere, alebo prostredníctvom okien, ktoré sú na oboch stranách.
  • Siete proti hmyzu sú taktiež dôležitým parametrom. Pri vetraní fóliovníka zabránia vniknutiu škodcov a hmyzu.
  • Veľkosť – skôr ako vyberiete veľkosť, je potrebné premerať si priestor v ktorom sa bude nachádzať. Premyslite si aj čo plánujete pestovať, aby ste mali dostatočné miesto na jednotlivé rastliny. Neodporúčame montáž veľmi natesno s inými prvkami v záhrade, aby ste mali možnosť pohybovať sa okolo (napríklad kvôli burine) a zároveň ponechať priestor na ochrannú zásteru.
  • Ochranná zástera slúži na zastabilizovanie a chráni pred prefukovaním. Po obvode presahuje zástera, ktorú môžete zasypať hlinou, alebo kamienkami. Kamienky pridajú na stabilite a zároveň majú dekoračnú funkciu. Vyhnete sa aj výskytu buriny v tesnej blízkosti a uľahčíte si kosenie.
  • Fólia – mala by byť dostatočne pevná a s UV filtrom, aby chránila rastliny pred UV žiarením. V našej ponuke nájdete vrstvené fólie s gramážou až 140g/m2 a UV4 filtrom, ktoré sú spevnené PP sieťkami.
  • Konštrukcia – na trhu sa stretnete aj s plastovými konštrukciami, ktoré sú menej stabilné a vhodné len pre menšie fóliovníky. Pri väčších rozmeroch je ideálna oceľová konštrukcia s hrúbkou nad 24 mm.

Čo pestovať vo fóliovníku?

ZÁhradnÝ fÓliovnÍk – aké má výhody a na čo si dať pozor pri kúpe?Vo fóliovníkoch môžete pestovať v podstate akékoľvek rastliny a kvety. Najčastejšie to býva zelenina a ovocie – paradajky, uhorky, paprika, melóny či jahody. Nemusíte sa obávať ani menej obvyklých rastlín. Okrem toho môžete pestovať aj rôzne bylinky – rozmarín, ktorému sa výborne darí v teplom prostredí, oregano, tymián, pažítku či bazalku. Bylinky vám dobre poslúžia nielen v kuchyni, ale aj ako prírodná lekárnička podľa potreby. Niektoré bylinky zároveň odpudzujú škodcov, čo spolu so sieťkami zvýši ochranu ešte viac.

Optimálna teplota a vlhkosť vo fóliovníku by mala odzrkadlovať potreby rastlín a kvetov, ktoré v nich pestujete. Preto nie je možné uvádzať všeobecný údaj, ktorý by vyhovoval pre všetky rastliny spoločne.

S prvou výsadbou môžete začať už koncom februára / začiatkom marca. Medzi prvé zeleninové druhy zaraďte karotku, šalát, alebo kaleráb. Rastú rýchlo aj pri nižších teplotách. Na teplejšie letné dni je vhodnejšia napríklad šalátová uhorka, ktorá obľubuje hlavne vyššie teploty nad 30℃.

Vďaka ideálnym klimatickým podmienkam vo fóliovníku sa bude rastlinám dariť lepšie a vaša úroda bude bohatšia a chutnejšia. Výborný pomocník pre každého záhradkára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *