Blog

ZÁHRADNÉ RATANOVÉ SEDENIE – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

Oddych a relax na záhrade s pohodlnými ratanovými setmi bude vašou každodennou obľúbenou aktivitou. Po celom dni v práci si doprajte komfort a pohodlie, pri ktorom naberiete nové sily a vychutnáte si príjemné posedenie vonku. Výber správneho nábytku pre vás, aj celú rodinu, je veľmi dôležitý. Prečítajte si aké sú výhody jednotlivých typov záhradného nábytku, z čoho sú vlastne vyrobené a čo potrebujete vedieť, aby ste si vybrali ten najvhodnejší.

Záhradný nábytok z umelého ratanu – čo to presne znamená?

Ak ste začali hľadať záhradné sedenie z umelého ratanu, mohli ste sa stretnúť s viacerými pojmamy. Zvykne sa označovať aj ako plastový ratan, alebo technoratan. Tieto dva druhy umelého ratanu sa bežne používajú pri záhradných nábytkoch a to hlavne pre ich odolnosť a bezúdržbovosť. Na prvý pohľad vyzerá podobne ako pravý ratan, ale okrem vizuálnej stránky s ním nemá nič spoločné. Ide len o jeho imitáciu – má efekt ratanu. Pravý prírodný ratan nie je vhodný do exteriéru. Umelý ratan je odolnejší voči poveternostným podmienkam a je UV stabilný.

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?Technoratanový nábytok  má predovšetkým kovovú konštrukciu (oceľovú, alebo hliníkovú). Na túto konštrukciu sa ručne pletú technoratanové vlákna. Ručná výroba umožňuje sledovať kvalitu na každom kroku a nábytok je vyrobený s dôrazom na detail. Jednotlivé pramene vrkoča sú dobre viditeľné a pôsobia prirodzene. Zároveň je pohodlnejší a príjemnejší na dotyk.

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

Plastový ratan  je imitáciou technoratanu, ale nemá kovovú konštrukciu. Ide o lisovaný plast, s napodobnením ratanovej štruktúry. Vyrobený je výhradne zo vstrekovaného polypropylénu, vďaka ktorému má nábytok jedinečný tvar a štruktúru vrkoča. Jeho výroba je mechanizovaná. Pôsobí mohutnejšie, je tuhý a tvrdý. Ide o celoplastový výrobok, ktorý je ľahký na prenášanie, nehrozí žiadna korózia. Plastové ratanové sedenia, čiže tie s dizajnom ratanu, sú oproti technoratanu cenovo výhodnejšie.

Pri záhradných sedeniach sa bežne používa pojem „ratanový nábytok“, aj keď nejde o definovanie materiálu, ale o označenie dizajnu – vizuálneho efektu spracovania. Pred kúpou je dobré pozrieť si presné informácie o tom, aký nábytok sa pod týmto pojmom myslí.

Prečo práve plastový ratanový nábytok?

 

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

Nábytok z lisovaného plastu má veľké množstvo výhod. V prvom rade je použiteľný v exteriéri aj interiéri. Môžete ho použiť na terase, v záhrade, aj na balkóne. Vzhľadom na jeho odolnosť vám dobre poslúži aj pri bazéne, alebo v zimnej záhrade. Nadčasový dizajn týchto umelých ratanových sedení sa hodí k štýlovým moderným domom, ale aj na chalupu.

K jeho plusom môžeme určite zaradiť aj to, že ho nie je potrebné zazimovať. Môžete ho nechať celoročne v exteriéri bez toho, aby ste sa trápili s uskladnením a hľadaním skladových priestorov v pivnici či v garáži. Pri mrazoch a snehu ho postačí prekryť, aby ste jeho životnosť ešte viac predĺžili. Plastové ratanové sedenia na terasu sú vyrobené z pevného a stabilného lisovaného plastu. Vďaka jeho odolnosti vám vydrží roky vo výbornom stave. Pohovky, kreslá a stoly sú kvalitné a zároveň majú nízku váhu, vďaka ktorej ich môžete ľahko presúvať podľa potreby. Celý záhradný set si tak môžete prispôsobiť aktuálnym potrebám a jednotlivé časti rozmiestniť ako vám to bude vyhovovať. Záhradný nábytok z umelého plastového ratanu je taktiež farebne stály a zvládne aj väčšie teplotné rozdiely. Dokonale napodobňuje prírodný ratan, pričom je oveľa odolnejší. 

V porovnaní s inými materiálmi záhradných sedení, je starostlivosť o plastový ratan a technoratan úplne minimálna. Napríklad, kým drevené sedenie si vyžaduje údržbu a ošetrenie rôznymi nátermi, pri umelom ratane nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky. Postačí vám vlažná voda, akýkoľvek saponát a handrička. Všetky nečistoty umyjete rýchlo. Práve pre túto bezúdržbovosť, patrí ratanové sedenie medzi najobľúbenejšie. Neprekáža mu dážď, slnko, horšie počasie, dokonca ani chlór z bazéna.

Čo si pri kúpe všímať a akú zostavu vybrať?

Aby sa vám sedelo pohodlne, všímajte si hĺbku sedenia, lakťové opierky na stoličkách, ale aj podušky či poťahy na kreslách a sedačkách. Ideálne je zakúpiť si záhradný nábytok, ktorý vám príde aj s týmto príslušenstvom, aby vám sedel presne na mieru.

Zohľadniť treba aj to, na aké príležitosti budete primárne sedenie využívať. Pokiaľ si radi a často vychutnávate obedy a večere na terase či v záhrade, vhodnejší bude vyšší stolík, za ktorým sa pohodlnejšie stoluje. Tieto stolíky nájdete v našej ponuke v rôznych tvaroch – okrúhle, obdĺžnikové, ale aj štvorcové. Naopak, ak preferujete posedenie pri kávičke a malom občerstvení, nižší konferenčný stolík bude pre vás ideálny. Menšie záhradné súpravy sú vhodné pokojne aj na balkón. Spolu s ďalšími doplnkami si tak môžete vytvoriť svoju vlastnú oázu pokoja, z ktorej sa budete tešiť každý deň.

Veľmi dobre vieme, akí sú zákazníci rôzni a aké majú rozdielne potreby. Preto sme do našej ponuky zaradili široký výber záhradného nábytku CORFU. Vybrať si môžete z rôznych variácií – samostatné kreslá, dvojmieste aj trojmiestne pohovky, ale aj kompletné sety.

 

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

CORFU MAX fantasticky spája premyslený dizajn s komfortom používania a samozrejme najvyššiu kvalitu spracovania. Pozostáva z trojmiestnej pohovky, dvoch kresiel a výškovo nastaviteľného stola. Stôl si môžete prispôsobiť na nižšiu výšku, ktorá je vhodná na kávové stolovanie, alebo ho upravíte na jedálenský stôl. Set obsahuje aj mäkké vankúšiky v štýlových farbách, ktoré majú odnímateľné poťahy. Vybrať si môžete z troch farebných variant – brown, graphite, alebo cappucino.

 

ZÁhradnÉ ratanovÉ sedenie – Čo musíte vedieť a aké sú jeho výhody?

Záhradné sedenie CORFU BOX s ratanovou textúrou sa skladá z dvojpohovky, dvoch kresiel a stolíka, ktorý vám poslúži aj ako úložný box. Stolík má vrchnú časť vyrobenú tak, aby ste ju mohli jednoducho odokryť a priestor v stolíku využiť na odkladanie záhradných doplnkov, alebo vankúšov zo záhradného nábytku.

Pokiaľ už máte vo výbere tvaru a veľkosti jasno, zostáva vám už len výber tej správnej farby. Ratanové sedenia sa vyrábajú prevažne v univerzálnych prírodných farbách, ktoré ladia takmer s každým interiérom a exteriérom. Vybrať si môžete z jemných bielych a béžových farieb, z grafitových a antracitových, ale aj z rôznych hnedých odtieňov. Vďaka modernému štýlu týchto sedení, vám skvelo zapasujú do hocijakého prostredia. Ak sa neviete rozhodnúť, zohľadnite farby, ktoré sa na mieste, kde sa bude nábytok nachádzať, už vyskytujú. Napríklad farebnosť podlahy, kvetináčov a kochlíkov, úložných priestorov a ďalších vecí v okolí.

Tieto záhradné sedenia vám vydržia dlhé roky a preto si univerzálne jemné farby môžete časom dopĺňať rôznymi farebnými drobnosťami podľa aktuálnych trendov. Výborne vyniknú aj sýtejšie farby a viacfarebné deky, vankúše či vázy. V našej ponuke nájdete kávové a jedálenské súpravy, ale aj jednotlivé kusy nábytku vhodné na balkón alebo malú verandu. Všetok nábytok je vyrobený z odolného polypropylénu – moderného plastu, ktorý je vďaka svojim vlastnostiam odolný voči mechanickému poškodeniu, nepriaznivým poveternostným podmienkam a UV žiareniu.

Záhradný nábytok z umelého ratanu vás určite nesklame. Patrí medzi najobľúbenejšie sedenia na terasách a záhradách. Jeho odolnosť, dobrá stabilita a moderný štýlový dizajn si zamilujete a môžete si naplno vychutnávať oddych vo vašej záhrade.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *