Blog

Záhradný domček – na čo upriamiť pozornosť pri kúpe?

Zahradny domcek hudon sivy

Údržba záhrady je ako údržba auta. Keď sme majiteľom oboch, zdá sa nám, že týmto naša investícia končí.  Auto aj záhrada si však vyžadujú neustálu snahu, aby boli v najlepšej forme. Našťastie tieto snahy nenesú známky tvrdej práce – je to len pre potešenie. Udržiavané auto a udržiavaná záhrada sú našou vizitkou. Ak potrebujete niečo ukryť, treba si kúpiť také výrobky, ktoré vám pomôžu sa o to postarať. Záhradný domček je práve jedným z nich, a asi najdôležitejším. 

Záhradný domček – prečo je potrebný?

Možno ste si už položili otázku, prečo si vôbec kúpiť záhradný domček? Doposiaľ ste všetky záhradné pomôcky a potrebné predmety skladovali v pivnici alebo garáži. Avšak, je pravda, že záhradné predmety sa dajú uschovať kdekoľvek, no vy veľmi dobre viete, čo to obnáša.

V prvom rade zabudnete, čo máte, a po každej zime sa pýtate, či vlani používané ležadlá a nafukovací bazén ste niekde odložili alebo sú už dávno vyhodené. Aby ste našli odpoveď, musíte nájsť bazén a ležadlo, ale kde sú, ak ešte sú?

Po druhé, zatarasili ste si prístup k potrebnému zariadeniu, ako je napríklad kosačka na trávu alebo záhradná hadica. Dostať ich z hlbín garáže je večný problém.

A po tretie, nedostatok vhodného miesta na uloženie vybavenia, ktoré potrebujete pri starostlivosti o záhradu znamená, že sa o ňu jednoducho nechcete starať tak často, ako by ste mali.

Riešenie je pri tom veľmi jednoduché: potrebujete pohodlný záhradný domček. Priestranný, plný šikovne zoradených políc a priehradiek, vyrobený z pevných materiálov a navyše tvoriaci vizuálne atraktívny prvok malej záhradnej architektúry.

Zahrany domcek montreal

Záhradný domček vyrobený z prírodných alebo syntetických materiálov

Záhradný domček sa dá vyrobiť rôznymi spôsobmi. Tradičným spôsobom, teda z dreva alebo moderným spôsobom, teda z plastov mimoriadne odolných voči poveternostným vplyvom, alebo jednoducho plechová búda na náradie. Samozrejme, drevo má svojich obdivovateľov, pre ktorých do kategórie pôžitkov spojených so starostlivosťou o záhradu patrí aj každoročná údržba celého prístrešku na náradie. Ak však medzi nich nepatríte, vzdajte sa prírodných materiálov v prospech plastov. Sú trvácne a odolné voči poveternostných vplyvom – tiež veľmi nízkym a veľmi vysokým teplotám. Údržba záhradného domčeka z plastu nie je náročná, stačí voda a saponát.

Moderné syntetické materiály sú rovnako opticky lákavé ako prírodné materiály. Panely, z ktorých sú vyrobené napríklad domčeky značky KETER, môžu vyzerať ako drevo.

Zahradny domcek montreal hneda

Na veľkosti domčeka záleží

Veľkosť domčeka je veľmi dôležitá a závisí aj od jeho účelu. Ak má domček fungovať len ako domček na náradie, naše potreby uspokojí model s malými rozmermi, jednodverový. Ľahko zostaviteľný, s výbornou ventiláciou, s odolnou konštrukciou vystuženou kovovými profilmi vám umožní uskladniť všetky záhradné pomôcky, gril či semiačka a hnojivá na jednom mieste.

Ak do záhradného domčeka máte v pláne uskladniť nie len drobnosti, ale aj kosačku či záhradný nábytok, tak výbornou voľbou pre vás bude veľký dvojdverový domček s oknami. Zaručuje dostatočné vetranie a dáva možnosť nielen naplánovať police, ale aj vložiť skrinku, stojan na náradie alebo úložný box. Prílev denného svetla výrazne uľahčuje hľadanie premetov, ktoré potrebujete nájsť. Vetracie otvory zaručujú správnu cirkuláciu vzduchu, zníženie vlhkosti a tým aj ochranu vecí uložených v domčeku.

Zahradny domcek

Na čo treba myslieť pri výbere záhradného domčeka?

Správna voľba záhradného domčeka uľahčuje udržiavanie poriadku vo veciach, ktoré sú potrebné na záhrade. Pri rozhodovaní o kúpe konkrétneho modelu záhradného domčeka dbajte na:

  • materiál, z ktorého je vyrobený
  • dodatočné konštrukčné výstuže
  • rozmery
  • maximálna nosnosť podlahy ( ak chceme skladovať ťažké veci)
  • prístup k prirodzenému svetlu
  • maximálne zaťaženie strechy (ak bývame na mieste so zasneženými zimami)
  • vetranie.

Kvalitný záhradný domček sa ľahko montuje a po jeho zložení je takmer bez údržbový. Je odolný voči hrdzi, hnilobe, meniacim sa poveternostným podmienkam a zaručuje dlhodobé pohodlné používanie. Zároveň je nepopierateľnou pýchou záhrady alebo pozemku. Umožňuje nám udržiavať dokonalý poriadok na našich záhradách, pretože všetko potrebné máme vždy po ruke a schované pred očami návštevy.

Zahrany domcek vermont

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *