Blog

Záhradný fóliovník – praktická náhrada skleníka

Foliovnik 25x4m s uv filtrom biely 1

Ak máte pri dome záhradku alebo väčší pozemok, určite ste si už vyskúšali pestovanie zeleniny a ovocia. Čerstvé plodiny, pestované vlastnoručne bez použitia rôznych chemikálií. Poveternostné podmienky na Slovensku často sťažujú správny vývoj plodín. Časté mrazy, dažde a nárazový vietor sú faktory, pred ktorými treba plodiny chrániť. Ako? Investíciou do ľahko zostaviteľného a praktického záhradného fóliovníka.

Čo je záhradný fóliovník?

Záhradné fóliovníky svojím dizajnom a vlastnosťami pripomínajú skleník. Je to miesto určené na pestovanie rastlín, ktorých vnútro chráni zeleninu, ovocie, a aj kvety pre nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.

Fóliovník je oveľa lacnejší, ľahší a jednoduchší na montáž než klasický skleník. Rám záhradného fóliovníka by mal byť vyrobený z odolného a ľahkého materiálu. Jedným z najlepších riešení je výber fóliovníka s obojstranne rámovými trubkami z pozinkovanej ocele. Tento materiál zabezpečuje stabilitu celej konštrukcie.

Chcete začať svoje dobrodružstvo s pestovaním vlastnej zeleniny a ovocia a zároveň si nemôžete dovoliť veľké výdavky spojené s montážou skleníka? Fóliovník je najlepším riešením, ktoré poskytne vašim plodinám tie správne podmienky pre vývoj.

Foliovnik na paradajky

Na čo slúži fólia na záhradnom fóliovníku?

Najdôležitejšími prvkami záhradného fóliovníka sú pevný a ľahký rám a fólia prekrývajúca konštrukciu.

Práve kvalita a hrúbka fólie rozhoduje o tom, či vašu úrodu neovplyvnia zlé poveternostné podmienky (dážď, sneh).

Takisto, fólia je zodpovedná za podmienky vnútri tunela. Bez vhodnej fólie sa nevytvorí tá správna mikroklíma potrebná pre správny vývoj plodín.

Fólia na fóliovník – ako ju vybrať

Fólia by mala byť predovšetkým pružná a odolná voči poškodeniu. Jej vonkajšie vrstvy sú zodpovedné za pevnosť fólie. Rovnako dôležitý je aj vnútorný plášť, ktorý poskytuje primeranú tepelnú izoláciu. Vnútorná vrstva navyše chráni rastliny pred škodlivými účinkami UV žiarenia.
Mala by prepúšťať svetlo, aby sa zelenina a ovocie mohli správne vyvíjať. Dôležitá je aj odolnosť materiálu voči rozťahovaniu a oderu. Ak vám záleží na komplexnej ochrane rastlín, vyberte si fóliu s dodatočnou sieťkou zabudovanou v jej štruktúre. Vďaka tomu minimalizujete riziko roztrhnutia fólie. Farba fólie neovplyvňuje vývoj rastlín, má len estetickú funkciu.

1

Upevnenie záhradného fóliovníka k zemi

Fóliovníky sa ľahko montujú a nevyžadujú použitie špeciálnych nástrojov. Všetky sa dodávajú s návodom na montáž krok za krokom. Nezabudnite ich umiestniť blízko budov. Takéto umiestnenie fóliovníka zlepší stabilitu celej konštrukcie a umožní udržiavať správnu teplotu vo vnútri.
Pred kúpou si overte, či má vybraný model zemnú zásteru, ktorú je možno zasypať zeminou. Použitie zástery pozitívne ovplyvňuje stabilitu konštrukcie.

4

Ako postaviť záhradný fóliovník?

Plocha na ktorej bude záhradný fóliovník stáť, by mala byť rovná alebo mierne naklonená smerom na juh. Pôda nesmie byť mokrá. Mala by byť úrodná a teplá, aby mali rastliny dobré podmienky pre rast. Najlepšie je, ak pôdu pravidelne prihnojujete kompostom alebo maštaľným hnojom. Najlepšou voľbou je rašelinová zemina, ktorá je ako stvorená na pestovanie zeleniny a ovocia.

Fóliovník by mal byť umiestnený na slnečnom mieste. Pri jeho nastavovaní dajte pozor na svoje okolie. Blízke budovy alebo stromy môžu vrhať tieň na konštrukciu, čo môže výrazne znížiť prísun svetla.

Aby sa zabezpečilo dobré vetranie, mal by byť nastavený svojou osou v smere vetra. Ak vám záleží na udržiavaní stálej teploty vo vnútri, zakryte ho zo strany najviac vystavenej vetru. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu dvoch alebo viacerých fóliovníkov, nezabudnite medzi nimi ponechať priechod približne 60-80cm. Vďaka tomu si zabezpečíte správne vetranie a budete sa môcť voľne pohybovať medzi nimi.

5

Záhradný fóliovník s jedno alebo dvojkrídlovými dverami?

Záhradné fóliovníky sú dostupné s jedno a dvojkrídlovými dverami. V čom je rozdiel?

Fóliovníky vybavené dvojitými dverami poskytujú lepšie a rýchlejšie vetranie. Stačí ak otvoríte dvere na oboch stranách tunela. Verzie s jednými dverami sa vetrajú dlhšie. Ak má tunel ďalšie okná, oplatí sa ich počas vetrania otvárať. Pred kúpou sa uistite, že okná majú sieťky proti hmyzu.

Zoznámte sa so širokou ponukou záhradných fóliovníkov v našom internetovom obchode Letoss.sk a uistite sa, že na vašom stole nikdy nechýbajú čerstvé plodiny!

6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *