Blog

Ako si vybrať najlepšiu sedaciu súpravu

Penny roh sedacia suprava hneda intr p

Sedacia súprava je významnou investíciou do nábytku, s ktorou môžete žiť desiatky rokov, preto pred kúpou venujte trochu viac času jej výberu. Štýlové preferencie sú osobnou záležitosťou, ale pri výbere kvalitnej sedacej súpravy existujú objektívne kritériá, vďaka ktorým sa môžete uistiť, že si kupujete správnu sedačku. Zvážte, ako ju budete používať, v akom priestore sa bude nachádzať, a štýl miestnosti, v ktorej bude umiestnená. Tento komplexný sprievodca vám pomôže rozlíšiť dobrú kvalitu od nekvalitnej konštrukcie a všetky vychytávky, ktoré treba pred kúpou zvážiť.

Ako vybrať sedaciu súpravu

Hoci môžu sedačky vydržať roky, časom sa aj veľmi opotrebujú ,najmä v domácnostiach s deťmi alebo domácimi zvieratami. Našťastie existuje veľa možností, ako starnúcu pohovku oživiť. Môžete ju „osviežiť“ nákupom dekoračných vankúšov, poprípade ju prečalúniť, aby získala úplne nový vzhľad (a nahradiť opotrebovanú, roztrhanú alebo zafarbenú látku, ba dokonca opraviť jej prípadné prehnutie.

Napriek tomu je niekedy nákladovo efektívnejšie sedačku vymeniť za úplne novú. Ak je vaša súčasná sedacia súprava poškodená alebo inak neopraviteľná, má tvar alebo typ, ktorý nevyhovuje vašim potrebám alebo štýlu, alebo je jednoducho príliš malá, budete sa chcieť začať obzerať po novej. Ak vôbec nemáte sedaciu súpravu, jej kúpou získate centrálne miesto na stretávanie sa vo vašom obývacom priestore, preto dobre dbajte pri výbere na nasledujúce parametre.

Felda roh sedacka

Parametre pri výbere najlepšej sedačky

Priestor

Uistite sa, že veľkosť sedacej súpravy neprekryje miestnosť ani nebráni plynulému pohybu. Pred nákupom si zmerajte celý priestor, najmä stenu, ku ktorej ju umiestnite. Zmerajte aj výšku, šírku a uhlopriečku všetkých dverí vo vašom dome a tieto čísla majte po ruke, keď budete nakupovať. Nejedna sedačka bola vrátená do obchodu, pretože ju doručovacia služba nemohla dostať cez dvere.

Mnohé z nich majú nožičky, ktoré sa dajú odskrutkovať, aby bolo doručenie ľahšie zvládnuteľné. V niektorých prípadoch môžete odstrániť dvere z pántov, aby ste trochu zväčšili priestor na manipuláciu.

Poťah

Aby vaša sedačka vyzerala čo najlepšie, je dôležité vybrať správnu látku. Ak máte deti alebo domáce zvieratá, budete, prirodzene, chcieť odolnejší a ľahko čistiteľný materiál. Pohovky s látkami náročnými na údržbu, ako je napríklad hodváb, sú najlepšie do priestorov, ktoré sa používajú zriedkavo. Mikrovlákna sú skvelé v oblastiach s intenzívnym používaním, vyzerajú atraktívne a ľahko sa čistia. Textúrované tkaniny vykazujú menšie opotrebovanie ako hladké a koža je dobrou voľbou, ak hľadáte dlhú životnosť.

Výplň

O tom, aká výplň je pre poťahy sedačiek najlepšia, sa vedú rozsiahle diskusie. Mnohí ľudia majú radi preplnené pohovky alebo hlboko vypchaté vankúše. Najčastejšie používaným materiálom je polyuretánová pena. Výhodnejšie je však nájsť rovnováhu medzi pevnou penou, ktorá má dlhú životnosť, ale môže byť príliš tvrdá a mäkkou penou, ktorá je pohodlná, ale môže sa príliš rýchlo rozpadnúť.

Oregon sedacia suprava

Rám

Čalúnnickú látku a vankúše možno vymeniť, keď zostarnú a opotrebujú sa. Sedačku však nemôžete považovať za dobrú, ak nemá pevný a kvalitný vnútorný rám. Ak je vaším cieľom kúpiť dobrú pohovku, začnite tým, že sa pozorne pozriete na konštrukciu. Lacnejšie sedacie súpravy môžu mať rámy vyrobené z drevotriesky, plastu alebo kovu. Tie najkvalitnejšie budú mať rám z masívneho tvrdého dreva, najlepšie z „vysušeného“ tvrdého dreva z duba, buka alebo jaseňa. Borovicové rámy sú úsporné, ale často sa začnú deformovať.

Veľkosť

Vyberte si veľkosť, ktorá najlepšie poslúži vašim plánom so sedacou súpravou.  Sedačky by mali byť pohodlné pre všetkých členov vašej rodiny a mali by ste si zaobstarať dostatočne veľkú sedačku, na ktorú sa zmestia všetci členovia vašej domácnosti. Zlatým pravidlom pri proporcionalite miestnosti je, že sedačka by mala mať približne 2/3 veľkosti steny, ku ktorej bude priliehať. Nemala by vypĺňať celú stenu a mala by mať priestor na každej strane.

Ďalším hľadiskom veľkosti je hĺbka sedadiel. V závislosti od vašej výšky si vyberte hlboké alebo plytké sedadlá. Ak si kupujete rozkladaciu pohovku, uistite sa, že je pohodlná vo všetkých svojich polohách. Operadlo sedačky by malo dostatočne podopierať váš chrbát, keď máte nohy rovno na podlahe a chrbty kolien len mierne pred spodným sedákom. A ak si na nej radi zdriemnete, ľahnite si na pohovku a zistite, či je dostatočne dlhá na pohodlné ležanie.

Vlastnosti

Zvážte svoju súčasnú sedacie súpravu, ktorú ste používali a porozmýšľajte, čo vám na nej chýbalo. Najnovšie modely môžu mať zabudované miesta na poháre, polohovateľné sedadlá,  vymeniteľné poťahy, integrovaný úložný priestor a ďalšie vychytávky a funkcie, ktoré vyhovujú potrebám kupujúcich a pridávajú väčšie možnosti personalizácie.

Niektoré majú zabudované chladiace zariadenia a zástrčky na nabíjanie zariadení. Ak viete, čo by sa vám najviac páčilo, pomôže vám to presadiť sa v množstve ponúkaných funkcií.

Sedacia suprava ginio

Typy sedacích súprav

Poznáme viac typov sedacích súprav, z ktorých si môžete vybrať vašu vysnenú.

Rohové sedacie súpravy

Rohové sedacie súpravy sú univerzálnym a funkčným typom sedenia, ktoré sa dajú použiť na maximalizáciu priestoru a miesta na sedenie v obývacej izbe. Sú navrhnuté tak, aby sa zmestili do rohu a poskytli dostatok miesta na sedenie pre viacero osôb, takže sú ideálne pre rodiny alebo veľké skupiny.

Pri výbere rohovej sedacej súpravy zvážte faktory, ako je veľkosť vašej obývacej izby, štýl a typ čalúnenia, ktoré uprednostňujete. Ak máte napríklad malú obývaciu izbu, zvážte kompaktnú sedačku v tvare L, zatiaľ čo ak dávate prednosť luxusnejšiemu sedeniu, vyberte si rohovú sedaciu súpravu s hlbokými vankúšmi a plyšovým čalúnením.

Pokiaľ ide o štýl, rohové sedačky sa dodávajú v rôznych variantoch, od moderných a súčasných štýlov až po tradičné a klasické vzory. Môžete si tiež vybrať z rôznych materiálov vrátane kože, zamatu a mikrovlákna, v závislosti od vašich osobných preferencií a štýlu zariadenia.

Rohova sedacia suprava bezova ida new

Sedačky v tvare U

Väčšia flexibilita vášho priestoru na sedenie je pravdepodobne jednou z hlavných výhod sedačiek v tvare U. Výhodou tohto tvaru sú tri rovné strany a dva rohy, čo znamená nielen dostatok priestoru na sedenie, ale aj možnosť rôznych uhlov a orientácií na ležanie a všetko pohodlie. Ďalšou výhodou je všestrannosť vášho obytného priestoru. Ako sme už spomenuli, tvar U prináša veľa miesta na sedenie, čo z neho robí skvelú možnosť na zábavu s výhľadom na všetkých vašich hostí.

Tvar U tiež znamená, že vaša sedačka sa môže zdvojnásobiť ako jedno, dve alebo dokonca tri lôžka pre hostí, ak u vás niekto prespí. Je ideálnou voľbou do väčšieho obytného priestoru. Nebude pôsobiť zakríknuto ani v naozaj veľkých priestoroch (čo sa môže stať pri niektorých bežných trojmiestnych sedačkách).

Sedačky v tvare U však môžu byť vhodné aj do malých miestností. Napríklad pomocou sekčnej sedačky môžete vytvoriť tvar U, ktorý maximalizuje využitie priestoru aj v malej obývačke. Sekčné pohovky vytvárajú v obývacej izbe menej mŕtveho priestoru ako samostatné kreslá a pohovky, čo znamená, že za svoje peniaze môžete získať viac miesta na sedenie. Pomocou našich rohových a sedacích súprav môžete nastaviť dĺžky strán U tak, aby zodpovedali vašim rozmerom, čím vytvoríte štýlové a zároveň aj praktické sedenie.

 

 

 

Lamora roh u smaragd prava interier lava

                                                           

 

Na čo sa zamerať pri výbere sedačky

V našom eshope máme veľký výber sedačiek, možnosti sú prakticky neobmedzené a určite si z nich každý niečo vyberie. Výzvou je nájsť niečo, čo vyhovuje vášmu vkusu, slúži svojmu účelu, hodí sa do vášho priestoru a zmestí sa do vášho rozpočtu, čo z hľadania dokonalej sedačky robí nemalý výkon. Ak chcete začať zisťovať, čo by vám mohlo vyhovovať, položte si tieto otázky:

Ako budete sedačku používať?

Určenie spôsobu používania vašej sedačky vám pomôže pri výbere väčšiny ďalších potrebných funkcií. Ako ju teda budete najčastejšie používať? Bude využívaná predovšetkým na každodenné činnosti, ako je odpočinok, čítanie či sledovanie televízie?  Alebo sa bude používať len príležitostne vo formálnom prostredí?  Pre sedačku, ktorú budete používať na relaxáciu, budete chcieť hlbokú a mäkkú sedačku s voľnými vankúšmi. Formálna sedacia súprava môže mať kvalitné čalúnenie alebo sochársky rám; je viac vizuálne zaujímavá ako pohodlná.

Kto ju bude najviac používať?

Venujte pozornosť tomu, aby vaša sedacia súprava vyhovovala vašej rodine. Napríklad vyšší človek ocení hlbšie sedenie. Pre starších ľudí, pri problémoch napríklad s kolenami či bedrovým kĺbom, bude praktickejšie plytké sedenie a úzke operadlo, ktoré im uľahčia vstávanie zo sedu. Ak máte často návštevy na prenocovanie, rozkladacia sedačka môže byť veľmi užitočnou voľbou, najmä ak nemáte samostatnú spálňu pre hostí.

Aký mám rozpočet na nákup sedačky?

Nemožno poprieť, že veľká časť vašich výdavkov ide na nákup nábytku do obývačky. V našom eshope ponúkame viac možností, ako nájsť aj cenovo dostupnejší nábytok bez toho, aby ste museli robiť kompromisy v kvalite a vzhľade pri kúpe sedačky. Cena najčastejšie priamo súvisí s veľkosťou. Za menšie sedačky zvyčajne utratíte menej peňazí. Cenu môžu zvýšiť aj rôzne funkcie – rozkladacia alebo polohovateľná sedačka zvyčajne stojí viac ako tá štandardná rovnakej veľkosti a značky.

Briget sedacia lava ssivohneda taupe

Ako vyzerá zvyšok vášho priestoru?

Pri výbere farby alebo vzoru látky sedacej súpravy vždy zvážte všetky už existujúce farby alebo vzory v miestnosti. Ak chcete urobiť odvážne vyhlásenie, vyberte si intenzívnu farbu, ale ak chcete, zvážte kúpu sedačky s jednoduchšími líniami. Neutrálne farby sa najlepšie hodia do väčšiny miestností, najmä však do tých menších. Sedačku však môžete oživiť jasnejšími farbami a vzorovanými vankúšmi alebo pridať prehozy. Vzorovaná látka sa tiež dobre hodí v miestach s intenzívnym používaním, alebo pri deťoch, aby zakryla drobné škvrny.

Ako dlho plánujete zostať tam, kde ste?

V závislosti od sedačky, ktorú máte, môže byť jej premiestňovanie náročné. Neexistuje žiadna záruka, že sa vaša súčasná sedacia súprava zmestí aj do vášho ďalšieho domova. Často sa sťahujúci ľudia by mali uvažovať o zaobstaraní modulárnej pohovky, ktorú možno podľa potreby prestavať tak, aby vyhovovala každému priestoru, v ktorom žijú. Alebo, čo je ďalšia možnosť, ak sa často sťahujete, zvážte lacnejšiu sedačku, ktorú vám nebude vadiť darovať alebo odpredať, keď príde čas odchodu.

Segoria u sedacia tmavosiva lava

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Ako zistím, či potrebujem novú sedačku?

Hoci sa sedačky dajú niekedy opraviť, aby sa predĺžila ich životnosť, väčšina z nich nie je vyrobená na večné použitie. Ak je vaša sedacia súprava „vysedená“, vyzerá opotrebovane, nepohodlne sa na nej sedí alebo je poškodená, a vy nechcete vynaložiť čas a úsilie na jej opravu, poprípade je už neopraviteľná, je čas kúpiť si novú.

Ako vyčistiť sedaciu súpravu?

O sedačky by ste sa mali starať pravidelne a podľa ich materiálu. Podrobné návody starostlivosti o nábytok vám pomôžu pochopiť, ktoré čistiace prostriedky môžete použiť. Pre typy s látkovým čalúnením platia iné pokyny na čistenie ako kožené sedačky. Postupujte podľa pokynov výrobcu.

Záver

Sedacie súpravy vyberajte podľa veľkosti vašej miestnosti. Ideálnym dizajnom sedacej súpravy pre malú obývaciu izbu bude rozkladacia sedačka alebo pohodlné kreslo, ale ak je priestor veľký, budete potrebovať obývaciu súpravu, ktorá doplní veľkosť miestnosti. Môže sa zdať, že je ťažké nájsť najlepšiu kvalitu a moderný štýl pre tak dôležitý nábytok, ako sú sedacie súpravy, ale my v letoss.sk vám to uľahčíme. Ponúkame tie najmodernejšie a najkvalitnejšie sedacie súpravy, ktoré sú zároveň dodávané za rozumnú cenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *