Blog

Tipy pri výbere najlepšej detskej skrine a komody

Sektor babydreams zoo

Výber správnej šatníkovej skrine je dôležitou súčasťou zariaďovania každej detskej izby. Ktorý typ materiálu zvýrazní dekor? Mali by ste sa rozhodnúť pre závesné alebo posuvné dvere? Musí byť zladená s ostatným nábytkom? Prečítajte si naše tipy, ako vybrať najlepšiu detskú skriňu do izby vášho dieťatka.

Ako vybrať detskú skriňu

Detská skriňa slúži predovšetkým na ukladanie oblečenia, ale môže obsahovať aj priestor na posteľnú bielizeň a priestor určený na hry a hračky. Musí byť tiež bezpečná pre ich používanie, čo znamená žiadne ostré hrany alebo rohy. Predovšetkým však ideálna detská skriňa vyhovuje rastúcim deťom z hľadiska výšky, priestoru a úložného priestoru. Detská šatníková skriňa sa zvyčajne vyberá tak, aby ladila s posteľou, komodou a písacím stolom.

Detská šatníková skriňa môže mať rôzne konfigurácie:

 • dvojo alebo trojo dverí;
 • so zásuvkami alebo bez nich;
 • s tyčou na oblečenie;
 • s otvoreným úložným priestorom;
 • s policami.

Skrina vilgo

Kritéria pri výbere detskej skrine

Medzi najdôležitejšie kritéria patrí:

 • vek dieťaťa;
 • výška pre vešiaky na oblečenie a úložný priestor na nohavice;
 • položky, ktoré musia byť ľahko prístupné;
 • najjednoduchšie pohyby pre dieťa (vyťahovanie zásuviek alebo otváranie skriniek);
 • priestor, ktorý je v miestnosti k dispozícii.

Vyhnite sa používaniu zámkov na kľúč s dverami pre mladšie aj staršie deti. Kľúče môžu počas hry spôsobiť zranenie alebo sa môžu stratiť. Ak sa o jednu izbu delí viacero detí, detská skriňa, ktorú vyberiete, musí mať kapacitu na rovnaké množstvo oblečenia pre každé dieťa. Uistite sa, že výška je prispôsobená veku každého dieťaťa.

Výber štýlu detskej šatníkovej skrine

Sortiment detského nábytku vo všeobecnosti zahŕňa takmer všetky možné štýly, od romantického po minimalistický a dokonca aj nábytok s námorníckym motívom. Najobľúbenejšie sú však vzory s vyrytými vzormi, ako sú medvede, hviezdy alebo víly. Máte tiež možnosť vybrať si nábytok zdobený maľovanými šablónovými vzormi.

Ak chcete prispôsobiť detskú izbu, pridajte niektoré tematické prvky k neutrálnejším kusom nábytku. Doplnky, ako sú závesy, prestieradlá alebo nástenné dekorácie, vytvoria kontinuitu.

Skrina babydreams macko

Výber materiálu pre detskú skriňu

Pri vytváraní špecifickej atmosféry detskej izby sú nevyhnutné doplnky a nábytok. Detská šatníková skriňa ja vyrábaná z rôznych materiálov. Drevené detské skrine sú charakteristické svojou kvalitou a odolnosťou. Ďalšou možnosťou je vybrať plastovú skriňu alebo z MDF dosiek. Skrine z plastu nie sú veľmi odolné, ale ľahko a čistia. Bonusom navyše je ich nízka cena.

Zrkadlá na šatníkovej skrini nie sú nevyhnutným doplnkom a niektoré malé deti sa ich dokonca boja. Aby ste sa uistili, že pre svoje dieťa alebo deti urobíte ten najlepší výber, jednoducho im ponúknite rôzne vopred vybrané možnosti prispôsobené vášmu rozpočtu a uvidíte, ktorej z nich dajú prednosť.

Výber farby pre šatník vášho dieťaťa

Nedokončené drevo je nadčasový vzhľad, najmä v kombinácii so škandinávskym štýlom, ale veľmi obľúbené je aj lakované drevo. Biely alebo sivý nábytok je vždy stávkou na istotu, pretože tieto farby sa hodia k akémukoľvek typu dekorácie stien (dokonca aj k vzorovaným tapetám) a podlahe.

Skrine, ktoré sú veľmi farebné alebo majú jedinečný dizajn, sa najlepšie hodia k jednofarebným stenám. Ak chcete v detskej izbe vytvoriť pocit pokoja, obmedzte množstvo veľmi farebného nábytku len na jeden alebo dva kusy. Výhodou šatníkovej detskej skrine v neutrálnom tóne (biela, sivá, pastelová) je, že ju môžete do sýtosti vyzdobiť nálepkami, najmä za účasti dieťaťa. Môžete sa rozhodnúť aj pre dvojfarebnú šatníkovú skriňu tak, že skombinujete jednu farbu na rám a hlavné dvere a druhú na zásuvky.

Pre skrášlenie skrine môžete napríklad zmeniť úchytky na detskej skrini, aby ste zvýraznili farbu alebo motív. Ak si pre nábytok vyberiete veľmi mladú alebo špecifickú tému (napríklad prasiatko Peppa alebo Spider-Man), budete ju musieť zmeniť, keď o ňu dieťa stratí záujem alebo z nej vyrastie. Na záver si pozorne prečítajte etikety a skontrolujte, či výrobok neobsahuje prchavé organické zlúčeniny (VOC), najmä v prípade nábytku z MDF a iných kompozitných drevín.

Skrina tomi

Skladovanie

Vnútorné priestory usporiadajte tak, aby boli všetky často používané predmety umiestnené na ľahko prístupných miestach. Používajte police, tyče, zásuvky vo výške, ktorá je pohodlne prístupná. Uistite sa tiež, že zohľadňujete meniace sa potreby vášho dieťaťa, keď vyrastie. Preto je potrebné zabezpečiť, aby mal šatník dostatok priestoru.

Osvetlenie

Do skrine nainštalujte profilové LED svetlo, aby ste zabezpečili dostatok svetla na ľahké spozorovanie vecí umiestnených v skrini. Svetlá so snímačom pohybu, ktoré sa automaticky zapínajú a vypínajú, keď otvárate a zatvárate skriňu, sú skvelou investíciou.

Bezpečnosť

Dbajte na to, aby v žiadnej časti skrine neboli ostré rohy. Môžete tiež nainštalovať dvere šatníkovej skrine s mäkkým zatváraním, aby sa medzi ne náhodou nezachytili prsty vášho dieťaťa. Zvážte obloženie políc a rohov polstrovaním/ochranou rohov, aby ste predišli náhodným zraneniam. Uistite sa tiež, že ste skriňu ukotvili k stene, aby ste zabránili jeho prevráteniu. Okrem toho použite odolné materiály na výrobu políc, aby sa nezlomili, ak sa vaše deti rozhodnú schovať a hrať sa vo vnútri skrine.

Naše tipy pre návrh detskej šatníkovej skrine

 • Vyberte si neutrálne, ale svetlé farby

Nič nehovorí o detskej izbe lepšie ako svetlé farby. Neznamená to však vždy len sýtu žltú alebo oranžovú ako vaječný žĺtok, pretože je pravdepodobné, že z nich vaše deti vyrastú. Vyberte si spoľahlivú paletu, ktorú budú mať naďalej radi – biela, vodová, béžová, ružová, modrá a citrónovo žltá sú bezpečné možnosti. Môžete do nej pridať aj niektoré ďalšie svetlé odtiene, aby ste z nej vytvorili pestrejší nápad na detský šatník. Ak chcete svojim deťom poskytnúť ďalšiu plochu na rozvinutie ich kreativity, môžete sa rozhodnúť nainštalovať na šatník tabuľu s kriedou.

Skrina bezova 1024x761

 • Využite vertikálny priestor v malých spálňach

Ak v detskej izbe nemáte veľa miesta, môžete využiť vertikálny priestor pomocou šatníkov od podlahy po strop s úložným priestorom v podkroví. Použite neutrálne farby, ako je biela a béžová, pretože dobre odrážajú svetlo a miestnosť vďaka nim vyzerá väčšia a svetlejšia. V dizajne šatníka v detskej izbe môžete použiť aj lesklé lamináty, pretože sa ľahšie čistia ako matné povrchy.

 • Pridajte nízke zásuvky pre ľahký prístup

Ak uvažujete o pridaní zásuviek do návrhov vstavaných skríň, zvážte ich ponechanie smerom k spodnej časti skrine. Vaše dieťa tak získa ľahký prístup k svojim potrebám bez toho, aby sa muselo načahovať. Nízke zásuvky tiež znamenajú, že vaše dieťa si menej často udrie hlavu o ostré rohy!

Tento praktický spôsob ukladania má tiež priestor na rast, takže zásuvky sa môžu neskôr použiť na topánky alebo iné potreby, keď dieťa vyrastie a bude vyššie. Takisto môžete myslieť aj na iné ako rodovo stereotypné farby. Neobmedzujte sa len na ružovú a modrú, pokiaľ vaše dieťa tieto farby nemiluje.

 • Vyberte si ľahko udržiavateľné povrchové úpravy

Detská izba je zároveň ich kreatívnym ihriskom, takže škvrny a rozliate tekutiny sú samozrejmosťou. Aby ste sa nemuseli trápiť s nezvládnuteľnými škvrnami, zvážte výber dizajnových povrchových úprav šatníka, ktoré sa dajú utierať. Ideálnymi povrchovými úpravami sú lak, ktorý sa dodáva v rôznych lesklých, ale udržiavateľných farbách, a laminát, ktorý je odolný voči vode a ľahko sa čistí.

Detska skrina edrin

 • Oživte úchyty

Výber neutrálneho tónu pre dizajn vstavanej skrine v detskej izbe neznamená, že nemôžete mať vonku farebné prvky. Vyberte si z kľučiek zásuviek v tvare hviezdičiek, motýlikov a srdiečok v žiarivých odtieňoch. Deti milujú aj usmievavé tváre ako úchytky na šatníkovej skrini.

Ak majú obľúbenú kreslenú postavičku, zopakujte ju v podobe úchytky. Dokonca aj jemná zmena úchytky, z obyčajnej na v tvare korunky alebo postavičky, môže oživiť vzhľad. Rozhodujúce je aj umiestnenie úchytiek – musia byť prístupné, ale zároveň dostatočne vysoko, aby nedošlo k zraneniu.

 • Optimalizácia úložného priestoru na základe potrieb

Pri výbere z dizajnov vstavaných skríň vhodných pre deti zohľadnite každú ich potrebu, či už ide o oblečenie alebo hračky. Výsuvné úložné koše sú ľahko prístupné a sú ideálnym domovom pre nekategorizované drobnosti, ako sú hračky a hry. Nižšie police sa dajú využiť na hračky alebo topánky, zatiaľ čo vo vyšších priestoroch môžete uložiť mimosezónne oblečenie. Vďaka dodatočným háčikom na dverách sú tašky a čiapky usporiadané, namiesto toho, aby boli rozhádzané po spálni vašich detí.

 • Ďalšie úložné priestory

Priznajme si to. Kto nepotrebuje nejaký úložný priestor navyše? Dodatočný úložný priestor pre hračky a knihy vašich detí môžete vytvoriť kupením vitríny a políc. Nielenže to vyzerá zaujímavo a nepredvídateľne, ale môžete do nej umiestniť aj viac boxov na uskladnenie často používaných predmetov.

Detsky regal julia

Zaujímavé nápady na dizajn detských šatníkových skríň

Pri návrhu šatníka do detskej izby môžete použiť  pre dievča napríklad odtiene béžovej, levanduľovej či bielej, ktoré ponúkajú dobrý kontrast k ružovej. Pre chlapca sú vhodné modré alebo zelené farby. Na šatníkovej skrini môžu dobre fungovať všetky svetlejšie odtiene, ktoré dokážu miestnosť výrazne zväčšiť. Pred finálnym rozhodnutím si prečítajte naše ďalšie zaujímavé nápady na dizajn detskej izby.

Šatníková skriňa s policou na knihy

Alebo v tomto prípade ako súčasť šatníka. Čítanie je skvelý zvyk, ktorý sa u detí pestuje. Dáva krídla ich fantázii. Poličku na knihy môžete mať nainštalovanú na jednej alebo oboch stranách vašej modernej univerzálnej drevenej šatníkovej skrine. Dokonca môžete mať ďalšiu policu otočenú oproti skrini, ako na prvom obrázku, a inovatívne tak vytvoriť viac priestoru na ďalšie knihy.

 

Maurus ma52

Neutrálne farby s farebným nádychom

Tlmené farby, ako je biela, sivá a béžová, možno použiť v dizajne šatníka v detskej izbe bez toho, aby miestnosť pôsobila nudne, stačí pridať jasné farby, ako je červená, žltá a oranžová, ktoré ponúknu výrazný kontrast. Miestnosť sa tak okamžite rozjasní. Môžete dokonca použiť farebné závesy a roztomilé tapety, ktoré ešte viac zvýraznia vzhľad.

Tematická detská šatníková skriňa

Ak vaše dieťa fascinujú hviezdne noci a lietadlá, tento nápad na tematickú detskú šatníkovú skriňu urobí s jeho predstavivosťou zázraky. Pridajte k nemu niekoľko pekných a žiarivých farieb a máte šatník, na ktorý je naozaj radosť pozerať.

Návrh detskej šatníkovej skrine s kreslenými obrázkami

Návrh šatníka vašich detí môže mať aj kreslené ilustrácie alebo maľby ich obľúbených zvierat. Môžete sa rozhodnúť pre jemný dizajn, ako je ten vľavo, alebo pridať spleť žiarivých farieb, ako je to v pravom návrhu. Všimnite si, ako šikovne je využitý priestor šatníka na pravom obrázku? Rohová stena, ktorá by inak bola holá, teraz vyzerá ako predĺženie šatníka a pôsobí ako úžasná výstavná plocha!

Šatníková skriňa s dreveným povrchom

Ide o nadčasový dizajn šatníkovej skrine, ktorý sa môže hodiť do detskej izby aj keď deti vyrastú. Niektoré deti možno vyrastú z pastelových odtieňov a kreslených obrázkov, ale šatníková skriňa s dreveným povrchom zostane vždy klasikou.

Šatníková skriňa so sklom, ktorá zväčšuje priestor

Ak je v detskej izbe menej miesta, môžete sa rozhodnúť pre šatník so sklenenými dverami. Nielenže to pomáha lepšie odrážať svetlo a izba vyzerá väčšia, ale slúži aj ako nadčasový kus nábytku, ktorý môžete používať aj keď vaše dieťa vyrastie.

Moratiz 19 skrina 3d2s

Dúfame, že sa vám naše nápady na dizajn detských skríň páčili. Skrine sú nevyhnutnosťou, ale to neznamená, že musia byť nudné alebo ťažkopádne.

Ako vybrať detskú komodu

Podobne ako šatníkové skrine, aj komody sa vyrábajú z rôznych materiálov, ale najbežnejšie sú:

 • masívne drevo, najčastejšie borovica;
 • kompozitné drevo, napríklad melamín a MDF
 • lakovaný kov, ktorý nie je veľmi rozšírený;
 • kombinácie dreva a látky, ako je nedokončený drevený rám s pridaným čalúnením.

Stojí za zmienku, že tlmenejší štýl komody vášho dieťaťa vydrží od najútlejšieho veku až po dospievanie.

Prírodné drevo

Pevná, ťažká a stabilná komoda z prírodného borovicového dreva ľahko odolá skúške časom. Ľahko sa renovuje, komodu môžete po prebrúsení vždy natrieť. Dno zásuviek môže byť niekedy vyrobené z vedľajších drevených produktov, v takom prípade odporúčame zvoliť preglejku namiesto MDF.

Kompozitné drevo

Komody vyrobené z MDF alebo drevotrieskových dosiek (melamín) nie sú také pevné a nevydržia tak dlho ako komody vyrobené z dreva. Vďaka väčšej škále dizajnových možností a širšiemu výberu farieb sú ich moderný štýl a elegantné línie stále obľúbenou voľbou. Z hľadiska kvality sa odporúča lepšia MDF ako melamín.

Teyo komoda 3d2s e1678964019581

Lakovaná kovová komoda

Hoci lakovaný kov nie je najbežnejším materiálom pre komody, rozhodne vyčnieva z davu industriálnym vzhľadom, ktorý pripomína tradičné školské lavice a skrinky. Sú pevné a ľahko sa renovujú, majte však na pamäti, že tieto komody nie sú veľmi stabilné, pretože sú vyrobené z ľahkých materiálov a často sa dodávajú s nožičkami.

Výber zásuviek

Okrem počtu zásuviek, ktoré by ste chceli, by ste mali vždy zvážiť nasledujúce kritériá:

 • materiály: komody z prírodného dreva majú často zásuvky, ktoré sú čiastočne vyrobené z kompozitného dreva;
 • drevené drážky sa ťažko otvárajú v prípade, že sú plné zásuvky ťažké;
 • vodiace lišty zásuviek vyrobené z kovu sa časom opotrebujú, ak kov nie je kvalitný;
 • systém otvárania: úchytky sú plastové alebo oceľové, pričom tieto sú pevnejšie.

Nohy komody

Nohy sú zvyčajne vysoké približne 12 cm a dodajú komode výšku, ale ak sa premiestňujú, môžu spôsobiť, že komoda bude krehká a menej stabilná.

Komoda kubi szara 1

Výber veľkosti komody

Komodu si vyberte na základe svojich potrieb a dostupného priestoru v miestnosti; veľkosť zásuviek priamo súvisí s rozmermi jednotky. Ak máte malé deti, vyberte si nižšiu komodu alebo ju pripevnite k stene pomocou konzol, aby sa neprevrátila.

Ďalšie možnosti a príslušenstvo

Vaša komoda môže:

 • byť modulárna, s prvkami, ktoré môžete kombinovať a zostavovať;
 • byť prispôsobiteľná, so zásuvkami označenými štítkami, ktoré ukazujú, čo sa v nich nachádza;
 • mať samostatné priehradky v jednej alebo viacerých zásuvkách;
 • byť vybavená kolieskami, aby sa dala ľahko premiestňovať;
 • mať zrkadlo na vrchu, aby sa deti mohli hrať na kaderníkov;
 • mať ďalší úložný priestor, napríklad priehradky na boku alebo vpredu.

 

Olje dp interier 01 min e1678967184215

Detské komody: štýl a dekorácie

Mnohédeti snívajú o vlastnej komode s motívom Frozen alebo Cars (autíčok). Hoci sa deťom môže na začiatku páčiť kus nábytku s ich obľúbenou postavičkou Disney alebo superhrdinom, ich vkus sa s rastom rýchlo mení. To isté platí aj pre výber farieb, preto sú neutrálne farby vždy najbezpečnejšou stávkou. Preto nezabudnite, že ružová cukrová vata alebo komoda s motívom zvieratiek z džungle na safari nemusí byť dlho obľúbená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *