Blog

Starostlivosť o záhradný nábytok a jeho údržba

Zahradny nabytok čistenie

Starostlivosť o záhradný nábytok nie je len o tom, že zapnete hadicu a necháte ho umyť prúdom vody. Ak sa o záhradný nábytok nebudete správne starať, bude vyzerať špinavý a bude mať negatívny vplyv na vaše životné prostredie. Ak chcete získať čo najlepšie vyzerajúcu záhradu, musíte sa naučiť, ako ľahko čistiť, chrániť a udržiavať svoj záhradný nábytok.

Drevený nábytok

Drevo je bezpochyby jedným z najvýhodnejších materiálov na výrobu záhradného nábytku. Žiadny iný druh materiálu (s výnimkou niektorých plastov odolných voči poveternostným vplyvom) sa nemôže vyrovnať prirodzenej kráse, univerzálnosti a pevnosti dreva. To však nie je všetko – drevené výrobky sú spravidla veľmi odolné a ľahko sa udržiavajú – pravdepodobne práve preto ste sa rozhodli pre ich kúpu. Napriek tomu môže ignorovanie aj malej rady váš výrobok nenávratne poškodiť. A preto je veľmi dôležité nezabúdať na údržbu, pretože dodržiavanie týchto rád vám môže dobre poslúžiť.

Drevo nie je odolné voči poškodeniu vlhkosťou. Môže napučať vlhkosťou, zmršťovať sa, keď vyschne, a stať sa poréznym, keď je na jeho povrchu príliš veľa vody. Okrem toho môže drevo poškodiť UV žiarenie zo slnečného svetla. To spôsobuje, že drevo časom stmavne alebo dokonca začne hniť alebo sa rozpadávať v dôsledku rastu plesní.

Na údržbu dreveného nábytku sa používajú oleje, moridlá, impregnácie a laky. Tieto typy výrobkov komplexne chránia drevo pred vlhkosťou a UV žiarením. Môžu byť aj hydrofóbne, čo znamená, že mokré drevené povrchy rýchlejšie schnú. Zabránenie hromadeniu vlhkosti zabraňuje hnilobe dreva a tvorbe plesní. Ochranné prostriedky na drevo nielenže chránia drevo pred škodlivými faktormi, ale môžu mu dodať aj krásny vzhľad. Farby, impregnácie a oleje sa vyrábajú v mnohých verziách, bezfarebné aj farebné. S ich pomocou môžete úplne zmeniť vzhľad svojho nábytku a dodať mu farbu, ktorá bude ladiť s dekorom vašej záhrady

Drevený záhradný nábytok marigold caffe 2

Ratanový nábytok

Údržba ratanového nábytku je jednoduchá. Dôležité je raz alebo dvakrát týždenne utrieť nábytok vlhkou handričkou, aby sa odstránil prach a nečistoty. Ak váš ratanový nábytok trávi čas vonku, môže sa naň dostať matný trus alebo zaschnuté blato. Aby ste tieto nečistoty ľahšie odstránili, investujte do prípravku na ošetrenie ratanu, napríklad kokosového oleja, ktorý uľahčuje čistenie a chráni drevo pred praskaním alebo deformáciou v priebehu času. Vrchné dosky z tvrdeného skla, ktoré sa nachádzajú na jedálenských a konferenčných stolíkoch, možno čistiť bežným čistiacim prostriedkom na sklo alebo leštidlom.

Ratanový nábytok možno ponechať vonku po celý rok, takže ho počas zimy nemusíte skladovať v garáži. Materiál je odolný aj voči nízkym teplotám, takže mu neublíži ani mráz. Po sezóne ho však zakryte poťahom, ktorý ho ochráni pred nečistotami, snehom, ľadom a dažďom. Nezabudnite z neho pri uskladnení odstrániť vankúše.

Ratanový nábytok je obľúbenou voľbou majiteľov záhrad a reštaurácií, pretože je bezúdržbový, ľahko sa čistí a v zime sa dá skladovať vonku.

Ratanove sedenie sivohnede trivento2 10

Kovový / hliníkový nábytok

Kovový záhradný nábytok je mimoriadne odolný a odolný voči poveternostným vplyvom. Je tiež veľmi pohodlný, ale vyžaduje si trochu viac starostlivosti ako iné typy nábytku.

Najlepším spôsobom starostlivosti o kovový záhradný nábytok je jeho pravidelné čistenie vodou a jemným mydlovým roztokom. Pri používaní vo vonkajšom prostredí je dôležité, aby bol kov potiahnutý ochrannou vrstvou proti hrdzi.

Ako sa starať o kovový záhradný nábytok?

Kov je prakticky bezúdržbový a neublíži mu ani ostré slnko či dážď. Nábytok stačí raz za čas opláchnuť vodou alebo zhrdzavené miesta utrieť jemným brúsnym papierom a v prípade potreby premaľovať.

Ak chcete, aby váš kovový záhradný nábytok vyzeral stále ako nový, môžete naň z času na čas použiť aj ochranný sprej (najmä ak je vystavený priamemu slnečnému žiareniu). Vďaka tomu zostane váš kovový záhradný nábytok krásny po mnoho rokov!

Hliníkový záhradný nábytok tmavosivý rubicon 1

Plastový nábytok

Plastový nábytok je dobrou voľbou, ak hľadáte niečo odolné za prijateľnú cenu. Plastový nábytok môže vydržať roky v závislosti od toho, ako sa oň staráte.

Plastový nábytok môžete ľahko vyčistiť postriekaním hadicou alebo tlakovým čističom, ale väčšie nečistoty by ste mali odstrániť jemným čistiacim prostriedkom.  V zime by sa mal nábytok skladovať na suchom mieste, aby nepraskol v dôsledku poškodenia mrazom.

Pri čistení plastového nábytku nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky ani kovové kefy, pretože môžu poškriabať povrch a spôsobiť, že bude vyzerať matne a poškriabaný. Vyhnite sa aj používaniu chlórových bielidiel alebo čpavku, pretože tieto chemikálie môžu časom poškodiť plastový materiál.

 

Záhradný set corfu set graphite

Aby ste svoj záhradný nábytok mohli využívať čo najlepšie, je dôležité sa oň dobre starať.

Keď už viete, ako sa správne starať o záhradný nábytok, môžete si zabezpečiť, že váš záhradný nábytok vydrží a bude mať krásny vzhľad. Stačí, ak sa budete riadiť radami uvedenými v tomto článku vždy, keď bude váš záhradný nábytok potrebovať zvýšenú starostlivosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *