Blog

Záhradný domček – ako si vybrať správny materiál

Záhradný domček

Záhradný domček je základným prvkom, ktorý by ste mali mať pri svojom dome. Pomôže vám uskladniť všetko záhradné náradie, hnojivá a vybavenie, aby ste ich mohli používať podľa potreby. Najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali zvážiť, je materiál vášho nového domčeka. Pred kúpou porovnajte výhody a nevýhody jednotlivých materiálov podľa vašich potrieb.

Drevo

Drevo je tradičným materiálom pre záhradné domčeky, má však určité obmedzenia. Hlavným problémom je, že ak nemá hniť, musí sa udržiavať v suchu. Je tiež náchylné na napadnutie hmyzom a potrebuje pravidelnú údržbu (natieranie alebo lakovanie). Drevo sa tiež môže v horúcom počasí deformovať a v chladnom počasí zmršťovať, čo sťažuje presné osadenie dverí a okien.
Napriek týmto problémom sa mnohí ľudia stále rozhodujú pre drevo, pretože sa im páči jeho prirodzený vzhľad a pocit, alebo preto, že chcú, aby ich záhradný domček splynul s okolím.

Drevený záhradný domček

Kov

Kov je pevný, odolný materiál a preto ho výrobcovia domčekov tak radi používajú. Aby bol chránený proti hrdzaveniu je podrobený špeciálnemu žiarovému zinkovaniu. Na prvkoch tvoriacich domček sa tak vytvorí tenký povlak, ktorý ich chráni pred poveternostnými vplyvmi.
Plechový domček na náradie je stabilný, neohrozuje ho mechanické poškodenie. Okrem toho sú takéto štruktúry vybavené množstvom vybavenia. Zvyčajne majú široké, posuvné dvere a okná, ktoré zabezpečujú vnútorné presvetlenie a správnu cirkuláciu vzduchu.

Plechový záhradný domček

Plast

V posledných rokoch sa na trhu objavil nový typ materiálu – plasty. Mnohým ľuďom toto slovo evokuje predstavu lacných, krehkých konštrukcií, ktoré sa často spájajú s nekvalitnými materiálmi. Nie je to však pravda. Dnešné moderné plasty majú čo ponúknuť a ich využitie v záhradných domčekoch rýchlo rastie.

Plasty sa vyrábajú zo syntetických živíc (polymérov), ktoré sa tavia pri vysokých teplotách a potom sa nalievajú do foriem. Po ochladení sú výsledné výrobky mimoriadne odolné a dokážu odolať všetkým poveternostným podmienkam – od extrémnych horúčav cez mráz až po nízku vlhkosť. Vďaka tomu sú plasty ideálne na vonkajšie použitie, napríklad na záhradné domčeky.

Väčšina plastových modelov je dnes vystužená sklenými alebo oceľovými vláknami, ktoré zvyšujú ich pevnosť, takže sa môžu používať ako nosné prvky v stavebných projektoch, ako sú garáže a prístrešky.

Plastový záhradný domček

Každý materiál má svoje špecifické výhody a nevýhody, ktoré by ste mali pred nákupom zvážiť.

Majte na pamäti, že materiál, ktorý je pre vás najlepší, môže byť úplne iný ako ten, ktorý je najlepší pre niekoho iného. Zvážte svoje možnosti, urobte si prieskum a pri výbere záhradného domčeka majte na pamäti, čo je pre vás najdôležitejšie, aby ste z neho vyťažili čo najviac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *