Blog

5 tipov, ako pripraviť záhradu na jar

5 tipov, ako pripraviť záhradu na jar

Či už prišla jar alebo len začína prekukovať zimný chlad, čoskoro bude čas na výsadbu vašej jarnej záhrady. Najlepšie, čo môžete urobiť už teraz, je využiť tieto pokojnejšie zimné mesiace na usporiadanie myšlienok a naštartovanie nového záhradkárskeho roka.

5 tipov, ako pripraviť záhradu na jar

Pripravili sme si pre vás 5 tipov, ako sa už teraz môžete pripraviť na jarnú sezónu a ako môžete pripraviť svoju záhradu na jar.

Ako efektívne pripraviť vašu záhradu?

Každý rok si záhradu starostlivo pripravujeme na bohatú úrodu a zber plodín. Kým pre niekoho je tento priestor oddychovou zónou, iní ho vnímajú ako miesto sebarealizácie a kvalitne využitého času.

Predtým, ako zimný mráz vystriedajú prvé jarné lúče a vy sa začnete sa opäť realizovať vo vašej záhrade, existujú aj úlohy, ktoré môžete uskutočniť už teraz, kým na jar čakáte:

1. Skontrolujte svoje záhradné náradie

Rovnako ako vy, aj vaše záhradné náradie trpezlivo čakalo na ďalšiu záhradkársku sezónu. Dostaňte svoje záhradné náradie do špičkového stavu skôr, ako sa sezóna výsadby rozbehne naplno. Dôkladne ich utrite a skontrolujte, či na hlavách nástrojov nie je hrdza.

Profesionálna záhradná technika je polovica úspechu a jednoduchá cesta k vysnívanému záhradnému komplexu. Nezabúdajte na bezpečnosť a starostlivosť o vaše ruky – vždy používajte ochranné rukavice.

2. Urobte si výsadbový plán

Premýšľajte o svojich cieľoch v záhrade skôr, ako začnete vysádzať. Možno budete chcieť pridať zeleninový záhon, umiestniť ďalšie nádoby alebo rastliny či niektoré rastliny premiestniť. 

Zamyslite sa nad tým, čo ste robili minulý rok. Aké trvalky je napríklad potrebné tento rok rozdeliť, aby bolo medzi nimi viac priestoru? Urobte si kontrolný zoznam všetkého, aby ste mali vo veciach prehľad a uľahčili si následné obdobie výsadby.

3. Vyčistite a umyte skleník

Teraz je ideálny čas na to, aby ste svoj skleník poriadne vyčistili a pripravili na jarné sadenice a odrezky. Umyte vonkajšok skleníka dezinfekčným prostriedkom, aby ste odstránili riasy, mach a všeobecnú špinu. To prepustí viac svetla počas jarných mesiacov a zároveň odstráni potenciálne domovy pre škodcov a choroby. 

Dbajte na to, aby ste dezinfikovali aj vnútro – prezimujúci škodcovia a choroby môžu prežiť aj v tých najmenších zákutiach. Počas niekoľkých nasledujúcich dní skleník dobre vetrajte, aby dôkladne vyschol.

Keď je váš skleník čistý a lesklý, venujte čas kontrole konštrukcie, či nie je poškodené sklo alebo vetracie otvory a vymeňte všetky zlomené časti.

4. Upravte svoje záhony

Následne dôkladne vyčistite vašu záhradu od lístia a konárov. Pri tomto type úloh vám dobre poslúžia kvalitné vidly, lopaty, záhradnícke nožnice či dokonca sekery pre náročnejší terén. 

Aby upratovanie po zimnej sezóne prebiehalo ešte efektívnejšie, odporúčame vám zabezpečiť si miesto na odkladanie nepotrebného odpadu. V takýchto situáciách vám pomôžu záhradné vozíky.

Vyčistite okraje a lôžka späť na holú pôdu. Odumretú organickú hmotu, ktorú ste vyčistili, vložte do kompostu alebo do koša, aby sa rozložila.

Ak je vaša pôda spracovateľná, vykopte 5 cm vrstvu organickej hmoty – napríklad dobre prehnitý hnoj, kompost alebo recyklovaný zelený odpad – do prázdnych okrajov záhrady.

5. Prejdite na samotné vysádzanie a presádzanie

Keď máme pripravený a vyčistený podklad, môžeme sa presunúť na samotné presádzanie a vysádzanie. Jar je správnym časom na začatie s výsadbou a presádzaním rôznych druhov rastlín. 

Jarné počasie však vie byť niekedy zradné a prekvapí nás mrazmi, vetrom alebo silným dažďom. Ako teda čo najrýchlejšie začať s prípravou kvalitnej úrody ovocia a zeleniny? Zvážte umiestnenie záhradných fóliovníkov či skleníkov, ktoré vám pomôžu pri pestovaní a zabezpečia oveľa lepšiu a kvalitnejšiu úrodu.

5 tipov, ako pripraviť záhradu na jar

Vyberte si z ponuky Letoss.sk a tešte sa aj Vy z kvalitnej úrody, ktorú si jednoducho vypestujete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *