Blog

Japandi, jeden z najmodernejších trendov roku 2023

Japandi styl

Pri toľkých súčasných trendoch je niekedy ťažké určiť ten, ktorý bude v budúcnosti najviac vyčnievať a bude nás definovať v nasledujúcich rokoch. Trendy však prichádzajú a odchádzajú rovnako často ako ročné obdobie. Preto ak hľadáte trend, ktorý je moderný a zároveň klasický, nič nemôže byť lepšie ako japonská záhrada.

Chcete vedieť, aký je ďalší veľký trend v záhradnom a interiérovom dizajne? Je to japonský štýl – alebo japandi, ako ho radi nazývame.

Japandi je štýl, ktorý spája dva mimoriadne populárne prístupy k interiérovému dizajnu a záhradnému dizajnu – japonský a škandinávsky štýl. Jeho názov pochádza z kombinácie anglického názvu pre Japonsko a slova scandi, čo znamená škandinávsky. Hoci tieto štýly pochádzajú z dvoch mimoriadne vzdialených kultúr, majú určité vlastnosti, vďaka ktorým spolu dokonale fungujú.

Japonský a škandinávsky štýl prerazili na trhu s interiérovými dekoráciami už pred rokmi a stále sa tešia neutíchajúcej popularite. Vyznačujú sa výnimočnou eleganciou spojenou s rafinovanosťou, nevnucovanými doplnkami, dôrazom na funkčnosť a početnými odkazmi na prírodu. Používajú sa v záhradách, na balkónoch, v bytoch a domoch. V súčasnosti však čoraz viac ľudí vsádza na kombináciu oboch, t. j. na japandi.

Pampas

Japonské záhrady sú tento rok v móde a my vám povieme prečo.

V japonskom štýle sa spájajú jednoduché formy, čistota a usporiadaný interiér s jasnými, teplými farbami a prírodnými materiálmi. Je tiež inšpirovaný zenovým umením – ktoré sa zameriava na pokoj a minimalizmus – ako aj funkčnosť. Výsledok? Záhrada, ktorá je dokonalým miestom na sústredenie a premýšľanie, ako aj užitočným priestorom na príjemné a pohodlné trávenie času.

Tento štýl sa vyznačuje zemitými tónmi a jasnými, teplými farbami. Preto sa v interiéroch a záhradách tohto typu najčastejšie vyskytujú béžová, hnedá, jemná ružová, biela, odtiene sivej alebo pieskovej. Neopakovateľná atmosféra sa dosahuje jednotným pozadím – napríklad rovnakou farbou stropu a stien. Aby to nebolo príliš nudné, oplatí sa zvoliť doplnky, ktoré s pozadím kontrastujú. Môžete napríklad použiť zelené, modré (často tmavomodré) alebo bordové prvky – to sú návrhy, ktorými by ste sa mali riadiť aj pri výbere rastlín do záhrady.

Japandi je ľahko sledovateľný štýl. Nie je to len o jednoduchosti a minimalizme, hoci aj tie sú pri príprave aranžmánu dôležité. Štýl japandi je aj o kombinácii útulnosti so škandinávskou jednoduchosťou.

Zahradny nabytok olympia

Čo to znamená v praxi?

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako vytvoriť vzhľad japandi vo vašej domácnosti, ale jedno je isté: nechcete to prehnať! Môže byť lákavé zaplniť každý centimeter priestoru doplnkami a nábytkom, ale o tom tento trend nie je. Chcete, aby vaša izba alebo záhrada pôsobila teplo a prívetivo – nie preplnene a rušne.

To znamená vybrať nábytok, ktorý je funkčný a zároveň krásny. Váš záhradný nábytok by mal byť vyrobený z ekologických alebo recyklovaných materiálov, ako je drevo alebo recyklovaný papier – alebo dokonca vlna, ak sa cítite odvážne! Tieto materiály vytvárajú prirodzenejší vzhľad a zároveň pôsobia moderným dojmom. Ak hľadáte niečo formálnejšie, odporúčame použiť sklo, ako aj drevo alebo kov.

Marigold

Japonské záhrady sú umením. A ako každé umenie, aj ich tvorba môže byť zastrašujúca. Ale nebojte sa – sme tu, aby sme vám pomohli!

V prvom rade musíte vedieť, že japonská záhrada je prejavom minimalizmu a rafinovanosti, preto je dôležité, aby vaše doplnky boli jednoduché. Namiesto toho, aby ste sa v záhrade sústredili na množstvo vecí, zamerajte sa na jeden alebo dva kľúčové prvky, ktoré jej dodajú jedinečný charakter.

Druhá vec, ktorú musíte vedieť, je, že existujú niektoré rastliny, ktoré budú v tomto štýle vyzerať dokonale. Môžete si vybrať z rôznych druhov : brezy a borievky, borovice a javory, tisu a buxusu… Zoznam je dlhý! Okrem toho existuje množstvo trvaliek – okrasných tráv, papradí a veterných kvetov – ktoré budú krásnym doplnkom vašej záhrady. Skvele vyzerajú aj všetky popínavé rastliny: opticky vyplnia priestor a dodajú záhrade viac slobody a harmónie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *