Blog

Detské postele, ako vybrať správny typ

1 babydreams postel slonik biela 3

Keď sa vaše dieťa presťahuje z postieľky do skutočnej postele, môže byť zložité rozhodnúť sa, aký typ postele bude preň najlepší. Hlavnými faktormi sú bezpečnosť a praktickosť, ale musíte zohľadniť aj dostupný priestor a to, či sa o ňu bude deliť s ďalšími súrodencami. Existuje veľa kreatívnych možností detských postelí, od jasných a farebných vzorov, obľúbeného zvieratka, až po postele so šmykľavkami. Tu je náš stručný sprievodca, ktorý vám pomôže vybrať tú správnu posteľ pre vaše dieťa.

Najlepší čas na prechod z detskej postieľky na posteľ pre batoľa

Okolo druhého roku života by sa detská postieľka mala nahradiť už väčšou detskou posteľou. Hlavné príznaky, že je čas vymeniť postieľku vášho dieťaťa za väčšiu sú napríklad, že chce robiť viac vecí samostatne alebo horšie spí, pretože sa v postieľke cíti stiesnene. Či už hľadáte krátkodobé alebo dlhodobé riešenie (posteľ „rastie s dieťaťom“), alebo minimalistický či dekoratívny model, prečítajte si, čo je potrebné zvážit pri výbere správnej postele pre dieťa.

Kľúčové kritériá pri výbere detskej postele

Rozmery a bezpečnosť

Ako prvá posteľ po detskej postieľke sa odporúča posteľ pre batoľatá s rozmermi 70 x 140 cm. Toto je aj štandardná veľkosť rozkladacích detských postelí, keď sú rozšírené na celú plochu na spanie. Okrem toho, že sú menšie ako štandardné postele, sú tieto detské postele vybavené bezpečnostnými zábranami po stranách, pri nohách a hlave postele, takže ich možno umiestniť kdekoľvek v miestnosti. V závislosti od modelu sa zábrany postele niekedy dajú postupne odstrániť, aby sa postupne prešlo na voľne prístupnú posteľ.

Aké sú teda výhody postele pre menšie deti? Tieto postele sú navrhnuté tak, aby boli nižšie, čo umožňuje deťom samostatne sa dostať na posteľ a von a obmedzuje riziko nehôd.

2 tomi postel biela 1 scaled 1

Výber materiálu

Vďaka nižšej cene a širokým možnostiam farieb a dekorov sú detské postele z LTD dosiek (laminát) veľmi obľúbené. Medzi nevýhody môže patriť menšia trvanlivosť v porovnaní s drevenými posteľami. Podobné vlastnosti ako postele z laminátu ponúkajú aj postele z MDF dosiek. Oba materiály si na údržbu vyžadujú len občasné utretie vlhkou handričkou.

Čalúnené a celočalúnené postele sú úplne nevhodným materiálom, predovšetkým z dôvodu ich horšej údržby a vetrania. V čalúnených posteliach sa jednoducho začnú množiť plesne, roztoče a iné alergény. Ako vždy, pri nákupe pre deti si dajte pozor na prchavé organické zlúčeniny. Ak to na výrobku nie je vyznačené, môžete skontrolovať typy použitých farieb. V ideálnom prípade by to mala byť farba na vodnej báze bez laku alebo iných chemikálií. Namiesto pevného dna postele s otvormi si vyberte posteľ pre deti s lamelovým roštom. Tá poskytuje lepšie vetranie matraca.

Zhrnutie hlavných kritérií pre výber postele pre batoľatá

  • Veľkosť = 70 x 140 cm alebo 70 x 160 cm
  • Materiál = drevo alebo HDF
  • Farba = akrylová alebo vodová farba
  • Bezpečnosť = Pevné bezpečnostné zábrany, odnímateľné zábrany, bočná zábrana s otváraním
  • Komfort = roštový základ postele
  • Detský matrac = Vysoká hustota, hrúbka 10 až 13 cm, prírodné vlákna, nie je ošetrený biocídmi

3 lozko w stylu skandynawskim kubi biel

Typ detskej postele

Klasické postele

Tento typ postele je jednou z najlepších možností pri prechode z postieľky do postele. Pomáha deťom získať samostatnosť a zároveň zaručuje ich bezpečnosť. Bočnice prechodnej postele majú spravidla v bočnici prístupové body, aby deti mohli samy nastupovať a vystupovať z postele.

V záujme úspory miesta sú tieto postele zvyčajne vybavené zásuvkou pod základňou postele, ktorú možno použiť na uloženie prestieradiel, letných a zimných perín a vankúšov.

4 detska postel julia scaled 1

 

Domčekové postele

Domčekové postele sú v súčasnosti medzi malými chlapcami a dievčatami naozaj obľúbené. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach, pričom najmenšie majú rozmery približne 70 x 140 cm. Zvyčajne majú miniatúrny borovicový rám, ktorý je umiestnený nad plochou postele. Ľahká horná konštrukcia sa môže použiť na zavesenie fólií, závesov alebo dekorácií, ako sú rozprávkové svetlá.

Deti tieto postele milujú, pretože im poskytujú miesto na odpočinok, hranie a schovávanie. Dodávajú sa v rôznych tvaroch, napríklad domček s otvorenou alebo pevnou strechou, hrad alebo auto.

5 lozko domek bella

Poschodové postele

Dodávajú sa spoločne s mini rebríkom, ktorý vedie na hornú časť. Tieto postele sú pre mnohé deti skutočným symbolom nezávislosti, môžu obsahovať nábytok, napríklad malý písací stôl, úložné zásuvky alebo  policu na knihy. Z bezpečnostných dôvodov sú poschodové postele vhodné len pre deti od 6 rokov.

6 poschodova postel biela atrisa 01

Detské postele s úložným priestorom

Posteľ s úložným priestorom je veľmi užitočná, ak máte malú detskú izbu. Priestor pod posteľou sa využíva optimálne, pretože ho môžete použiť na uloženie vecí.

Posteľ s výsuvným lôžkom

Posteľ s výsuvným lôžkom (prístelkou) je vhodná pre deti, u ktorých často prespávajú ich kamaráti. Takto ušetríte veľa miesta a toto extra miesto na spanie môžete využiť kedykoľvek to bude potrebné. A keď nikto na návšteve nie je, výsuvnú posteľ jednoducho zasuniete.

7 babydreams postel bez vzoru biela 6 scaled 1

Bezpečnosť detskej postele

Rovnako ako poschodové postele, ani postele s bezpečnostnými zábranami alebo stenami nepotrebujú žiadne ďalšie bezpečnostné doplnky. Postele pre batoľatá majú zvyčajne výšku 50 cm v porovnaní s 90 cm v prípade štandardnej jednolôžkovej postele. Z tohto dôvodu neodporúčame pridávať stupienok, ktorý by mohol spôsobiť pád vašich najmenších.

Pri prechode z detskej postieľky so zábranou na posteľ pre staršie deti (jednolôžko bez zábran) sa mnohí rodičia obávajú rizika pádu. Hoci je to veľmi zriedkavé, upokojte sa umiestnením postele k stene a pridaním odnímateľného bezpečnostného zábradlia. Textilná alebo nylonová „zábrana“ vybavená plochým kovovým ramenom sa zasunie pod matrac (bez jeho zdvihnutia), aby sa maximalizovala bezpečnosť.

8 detska postel kasper scaled 1

Tak a je to tu, prekonali ste ďalší míľnik a z vášho batoľata je väčšie dieťa. Teraz už len musíte vybrať ideálnu posteľ pre jeho potreby. Pozrite si kvalitné a dizajnové detské postele z našej širokej ponuky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *