Blog

Ako si vybrať správnu posteľ?

Mersia interier 1 min 1 1

Kto by nemal rád teplú a útulnú posteľ na dobrý spánok? Nájsť dokonalú posteľ môže byť náročné, ale nie s týmito jednoduchými radami na výber správnej postele. Kúpa postele je pre väčšinu z nás zvyčajne jednorazovou investíciou. Je to jeden z najdôležitejších kusov nábytku v domácnosti; je to to, na čo sa každý večer tešíte, aby ste si oddýchli a omladli. Dobre navrhnutá a pohodlná posteľ môže mať terapeutický účinok na vaše telo, myseľ a dušu. Na druhej strane, narýchlo zvolená, nekvalitná alebo vŕzgajúca posteľ môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie a každodenný život. Preto si pri výbere dokonalej postele spomedzi všetkých dostupných druhov postelí musíte nájsť čas a vynaložiť náležitú starostlivosť.

Ako si vybrať najlepšiu posteľ

Vedieť všetko o tom, ako si vybrať posteľ, môže byť trochu zložitejšie, než si na prvý pohľad myslíte. Pri výbere tej správnej postele pre vás totiž nejde len o to, ako vyzerá vo vašej spálni. Výber správnej postele zahŕňa zváženie všetkých dôležitých parametrov, ktoré by mohli ovplyvniť vaše subjektívne požiadavky. Tu je kompletný sprievodca nákupom postelí, ktorý vám môže pomôcť.

Veľkosť postele

Pri výbere postele by ste mali zohľadniť aj jej rozmery, ktoré by mali dopĺňať vašu postavu a zdravotný stav. Ľudia, ktorí sú vysokí, nízkej postavy alebo ktorí sú ťažší, si tiež vyžadujú špeciálny druh postele. Našťastie sú k dispozícii aj netradičné postele, ktoré sa dajú upraviť tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám. Nezabudnite, že k posteli so správnymi rozmermi patrí aj kvalitný matrac a rošt.

A aké sú základné druhy postelí? Môžete si vybrať jednolôžkovú, manželskú, boxspring alebo atypickú posteľ.

Jednolôžková posteľ

Ak chcete mať pohodlie, vyhnite sa skráteniu šírky postele. Ak je však vaša spálňa malá, môže byť vhodnejšia užšia posteľ. Okrem toho pri výbere zvážte, či potrebujete posteľ pre jednu alebo dve osoby. Pri posteli s rozmermi 100 x 200 cm si môžete vybrať z nekonečného množstva minimalistických alebo zdobených vzorov postelí. Budete mať veľa možností, či už si vyberiete drevo, laminát alebo kov.

V prípade menších bytov použite postele s rozmermi 80 alebo 90 × 200 cm. Tieto užšie typy postelí zaberajú menej miesta, ak máte malé izby a nechcete ich preplniť nábytkom. Užitočné budú pre mladších ľudí, ktorí žijú sami a občas potrebujú ubytovať priateľov.

Lozko kubi szare 2 2 e1676987065351

Manželská (dvojlôžková) posteľ

V spálňach párov môžu mať manželské postele ústredné postavenie. Je veľmi dôležité vybrať posteľ, ktorá umožní obom partnerom kvalitný nočný odpočinok. Príkladom manželských postelí, ktoré nemusia byť nevyhnutne veľké, je letisková posteľ alebo manželská posteľ s rozmermi 140 x 200 cm.

Atypické (predĺžené) postele

Postele predĺžené na 210 alebo 220 cm sú obľúbené aj vtedy, ak ste vyššieho zrastu a posteľ bežných rozmerov je pre vás nepohodlná. Každému typu postavy sa dá prispôsobiť úpravou šírky a dĺžky bežných typov postelí.

Moderna postel smaragdova kesada 180 interier 11zon e1676987478416

Boxspring

Boxspring je základňa postele, ktorá sa nachádza pod matracom a slúži ako opora. Základ postele sa zvyčajne skladá z dreveného rámu s lamelami a kovovými pružinami, ktoré sú potiahnuté textilným materiálom (bežné sú aj celokovové skriňové pružiny). Niektoré moderné verzie obsahujú oceľový rám pre väčšiu oporu, zatiaľ čo tradičné boxspring postele môžu mať len drevený rám. Boxspring dodáva posteli výšku, pomáha cirkulácii vzduchu cez matrac, aby sa zabránilo usadzovaniu prachu a chráni posteľ pred prehýbaním.

4 morina postel 1x1k 01 1 e1676987722373

Montáž

V súčasnosti sú na internete k dispozícii kompletne zmontované postele, čiastočne zmontované postele a postele, ktoré si môžete zmontovať sami. Ak máte skromný rozpočet, môžete si zaobstarať posteľ typu „urob si sám“ (DIY) a zostaviť ju sami. V prípade, že si potrebujete kúpiť objemnú manželskú posteľ, skúste sa rozhodnúť pre takú, ktorá má dve jednoduché priečky, odnímateľné od čela.

Posteľ s úložným priestorom

Pri výbere správnej postele je dôležitým faktorom veľkosť úložného priestoru. Úložné zásuvky by sa mali dať ľahko otvárať a čistiť. Ak potrebujete viac úložných priestorov, zvážte posteľ s otomanom. Ide o najlepší typ postele do malých miestností, ktorý poskytuje množstvo ďalších priestorov na jednoduché a pohodlné uloženie vašich nevyhnutných vecí.

Postel manzelska biela ekokoza clareta 01 e1676987981498

Štýl

Tvar, štýl, konštrukcia a celkový estetický vzhľad postele sú dôležitými faktormi pri konečnom rozhodovaní o kúpe. Mala by byť v súlade s ostatným zariadením vášho domova a najmä ladiť s vkusom a existujúcim nábytkom vo vašej spálni. Napríklad štýl postele určenej do detskej izby sa bude veľmi líšiť od štýlu postele do hlavnej spálne.

Výška postele

Ďalším dôležitým bodom, ktorý treba zvážiť, je výška postele. Vysoké postele sú vhodné do hlavnej spálne alebo izby pre páry a budú ich používať najmä dospelí.  Nízke postele sú ideálne napríklad pre starších členov vašej rodiny. Ako nevýhodu však možno uviesť, že pod nízkou posteľou je pomerne ťažké dosiahnuť a upratať.

Materiál

Postele sa vyrábajú z rôznych druhov materiálu. Materiál použitý v ráme postele určuje celú povrchovú úpravu, pocit, pevnosť a vzhľad postele. Drevo, mosadz, bambus, nehrdzavejúca oceľ, kované železo atď. sú obľúbené materiály pri výrobe postelí. Vo všeobecnosti sa uistite, že materiál postele je kvalitný, pevný a odolný. Mal by sa tiež zhodovať s témou interiéru vašej spálne.

Postel lumera interier e1676988188819

Kvalita postele

Vždy investujte do kvality. Posteľ je nábytok, ktorý sa má používať pravidelne, intenzívne a dlhodobo. Má priamy súvis s vašou každodennou rutinnou praxou, fyzickou aktivitou, pokojom a zdravím. Preto počnúc rámami postele až po posteľné obliečky musí byť všetko kvalitné. Hľadajte materiály, ktoré sú relatívne pevnejšie a majú dlhú životnosť.

Párovanie s matracom

To je ďalší dôležitý bod, ktorý treba mať na pamäti pri nákupe postele. Po tom, čo ste zistili, ako vybrať rám postele, je čas myslieť na matrac, pretože vaša posteľ je bez matraca neúplná. Je to jedna z najzásadnejších ergonomických dvojíc vo vašej domácnosti. Preto majte vždy na pamäti, že vaša posteľ a matrac by mali fungovať spoločne a nikdy nekupujte jedno bez toho, aby ste mysleli na druhé. Ak dávate prednosť pružinovému matracu, vyberte si pružinovú posteľ. Penové matrace sú vo všeobecnosti ideálne do kombinácie s lamelovými posteľami. Kvalitný matrac je kľúčom k pohodlnej posteli, ktorá vedie k zdravému spánku.

Matrac

Rozpočet na nákup postele

Pri výbere postele budú nakoniec zohrávať veľkú úlohu vaše rozpočtové obmedzenia. Aj keď je dôležité, aby ste ako domáci urobili hranicu výdavkov, je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že každý rozpočet by mal byť načrtnutý s ohľadom na skutočnosť, že posteľ nie je rýchloobrátkový tovar, ktorý môžete často kupovať alebo vymieňať.

Tipy pred a po výbere postele

Z tohto komplexného sprievodcu nákupom postelí ste už zistili dôležité faktory týkajúce sa nákupu postele. Teraz je čas na niekoľko užitočných tipov, ktoré sa vám môžu hodiť počas nákupu postele a tiež po ňom.

 • Prijmite spoločné rozhodnutie. Ak sa chystáte posteľ zdieľať, najlepšie je vybrať si posteľ spoločne s partnerom alebo osobou, s ktorou sa o ňu delíte. Uistíte sa tak, že posteľ bude vyhovovať obom a nebude priestor na výčitky.
 • Dajte si priestor . Spánok by mal byť najpohodlnejšou činnosťou dňa. Pri nákupe postele preto vždy myslite na to, aby ste si mohli dopriať viac priestoru na rozloženie. Vyberte si posteľ o niečo väčšiu, ako je štandardná veľkosť jednolôžka alebo dvojlôžka.
 • Nádych charakteru. Vaša posteľ by mala dodať vašej spálni charakter. Preto sa uistite, že dobre vyzerá a zároveň sa v nej dobre cítite. Ak chcete, aby vaša posteľ bola skutočným štýlovým prejavom, vyberte si posteľ s atraktívnym čelom.
 • Nezabúdajte na chrbát. Kvalitná ergonomická posteľ by mala spáčovi poskytovať čo najlepšiu oporu chrbta spolu s ďalšími špecifickými potrebami. Popri ráme postele je tu rozhodujúcim výberom matrac, ktorý zabezpečí maximálnu oporu chrbta a úľavu od bolesti chrbta. Keď si kupujete novú posteľ, je najlepšie kúpiť si aj nový matrac.
 • Cena postele. Najlepšia posteľ pre vás nemusí byť tá najdrahšia, ale nemala by byť ani najlacnejšia. Pamätajte si, že kompromisy s kvalitou pri výbere postele znamenajú z dlhodobého hľadiska kompromisy v prospech vášho zdravia.
 • Starostlivosť a údržba postele. Tak ako na ostatný nábytok vo vašej izbe, aj na vašu posteľ určite pôsobí prirodzené opotrebovanie. To však neznamená, že ju necháte napospas svojmu zariadeniu. Dobrá starostlivosť je pre trvanlivosť vašej postele veľmi dôležitá a postele majú vo všeobecnosti vydržať dlhšie ako ostatný nábytok vo vašej domácnosti.

Moderrna sektorova zostava interier 01 2 e1676988628360

Kúpa postele online

Pred pár rokmi ľudia váhali s nákupom postelí online, pretože boli zvyknutí na „pocit“ bežného nákupu, ktorý sa uskutočnil po fyzickom overení postele. V posledných rokoch však trend nákupu nábytku online prináša veľkú obľubu. Nakupovanie v eshope vám prináša jednoduchší nákup a užitočné výhody:

 • Veľká rozmanitosť a možnosti výberu
 • Pohodlie pri objednávaní odkiaľkoľvek a doručenie domov
 • Cenová výhodnosť
 • Bezproblémový a bezkontaktný nákup
 • Bezpečnosť nákupu
 • Dobré záručné služby a servis

Ak aj vy zvažujete kúpu novej elegantnej a pohodlnej postele, my v letoss máme v ponuke vynikajúcu kolekciu prémiových postelí, ktoré vyhovujú klasickému aj modernému vkusu. Môžete si vybrať jednolôžkové, manželské či boxspring postele.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *