Blog

Ako zazimovať záhradný nábytok

Ochranny obal na zahradny nabytok

Prichádzajú posledné chladné jesenné večery a je čas myslieť na ochranu záhradného nábytku pred zimou. Zazimovanie záhradného nábytku pomôže zachovať jeho dobrý vzhľad a predĺži jeho životnosť o mnoho rokov.

Krok 1: Vyčistite nábytok

Prvým krokom pri zazimovaní záhradného nábytku je jeho vyčistenie. Ak ste svoj záhradný nábytok používali celé leto, je pravdepodobné, že sa na dreve alebo tkanine nahromadila špina. Na utretie nábytku použite jemný čistiaci prostriedok a mäkkú handričku z mikrovlákien. Na odolnejšie nečistoty môžete použiť mäkkú kefu. Vyhnite sa drôteným kefám, pokiaľ nechcete očistiť hrdzu z kovového nábytku.

Zahradny nabytok čistenie

Krok 2: Oprava nábytku

Po umytí záhradného nábytku sa pustite do jeho opravy a ošetrenia. Skontrolujte, či nie sú uvoľnené spoje alebo zlomené ratanové vlákna. 

Ak má váš drevený nábytok praskliny alebo trhliny, je potrebné ho pred zimou opraviť. Všetky diery alebo praskliny vyplňte tmelom na drevo a nechajte ho úplne vyschnúť. Potom povrch podľa potreby prebrúste do hladka a znovu naneste povrchovú úpravu, poprípade olejovú lazúru či vosk.

Olejovanie dreveneho zahradneho nabytku

Vyčistite a ošetrite vankúše

Väčšina vankúšov je vyrobená z peny, na ktorej je snímateľný poťah a je možné ich prať, ale konkrétne pokyny na čistenie by ste si mali pozrieť v pokynoch výrobcu. Aby ste zabránili vzniku plesní, pred uskladnením vankúšov na zimu ich vyperte, vysušte a nastriekajte impregnačným sprejom.

Najlepší spôsob zazimovania dreveného záhradného nábytku

Drevený záhradný nábytok by sa mal ošetrovať opatrne, najmä pokiaľ ide o povrchovú úpravu. Pozornosť by ste mali venovať najmä prasklinám a poškodeniam dreva, ktoré by mohli byť vstupnou bránou pre plesne. Tieto miesta jemne obrúste brúsnym papierom a natrite napríklad vhodným lakom alebo olejom. Takto pripravený drevený záhradný nábytok prikryte  priedušnou plachtou a uskladnite ho v suchej miestnosti bez mrazu pri stálej teplote.

Drevený záhradný nábytok marigold caffe 14

Zazimovanie kovového záhradného nábytku

Kovový záhradný nábytok je odolný a pevný. Pred zazimovaním by ste ho mali umyť a uistiť sa, že nezhrdzavie. Tvorbe hrdze môžete zabrániť tak, že skorodované časti obrúsite brúsnym papierom alebo drôtenou kefou a potom nábytok dôkladne umyjete. Pred natretím antikoróznym náterom ho nechajte úplne vyschnúť. Pri výbere miesta pre kovový záhradný nábytok je dôležitá nízka vlhkosť; pri skladovaní v garáži alebo v pivnici ho prikryte priedušnou prikrývkou.

Starostlivosť o ratanový nábytok pred zimou

Umelý ratanový záhradný nábytok je takmer nezničiteľný, ale vyžaduje si určitú údržbu. Môžete ho postriekať záhradnou hadicou a nechať vyschnúť alebo ho pred zazimovaním prikryť plachtou. Ak sa však vyskytnú nejaké prasknuté kúsky, mali by ste ich pred zakrytím nábytku fóliou alebo plachtou zlepiť.

Cortina beige dekoracia

Krok 5: Nábytok skladujte vo vnútri

Ak je to možné, umiestnite nábytok do uzavretého priestoru, napríklad do garáže,pivnice alebo záhradného domčeka, kde bude chránený pred dažďom, snehom a vetrom. Prípadne môžete nábytok zakryť ochrannou plachtou

Ak na jeseň venujete čas zazimovaniu záhradného nábytku, zaistíte, že bude pripravený na použitie, keď sa vráti jar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *