Blog

Ako si užiť záhradný nábytok po celý rok

Zahradny nabytok

Záhradný nábytok sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube. Ponúka pohodlné sedenie na čerstvom vzduchu, či už pri oddychu alebo jedení. Zároveň dotvára estetiku záhrady. Napriek sezónnemu charakteru niektorých záhradných aktivít, investícia do kvalitného záhradného nábytku má zmysel. Vhodnou údržbou a uskladnením ho totiž môžeme využívať celý rok.

V tomto článku sa pozrieme na možnosti celoročného využitia záhradného nábytku – od leta cez jeseň a zimu až po jar. Ukážeme si tiež vhodné materiály, spôsoby údržby a skladovania. Na záver pridáme inšpirácie, ako si tento nábytok čo najviac užiť.

Zahradny set

Leto 

Počas leta je záhrada obľúbeným miestom na relaxovanie a trávenie voľného času. Teplé počasie vytvára ideálne podmienky na rôzne aktivity spojené s exteriérovým záhradným nábytkom.

Jednou z najobľúbenejších letných aktivít je grilovanie. Posedenie pri ohni s dobrým jedlom a priateľmi patrí k vrcholom leta. Na grilovanie sa hodí robustný záhradný nábytok z materiálov ako kov a kameň, ktoré znesú teplo a iskry z grilu.

Okrem grilovačiek sú typické aj posedenia pri chladených nápojoch. Ratanový alebo drevený nábytok poskytuje príjemný chládok. K posedeniu pripojte slnečník, či pergolu ktorá poskytne tieň. Vychutnajte si pohodlie záhradného nábytku naplno.

Zahradny nabytok 2

Jeseň

Keď príde jeseň, záhrada sa pomaly pripravuje na zimný spánok. Listy stromov sa sfarbujú do žltých, oranžových a červených odtieňov a teploty sa začínajú ochladzovať. Aj keď jeseň nie je taká teplá ako leto, stále ponúka príjemné počasie na trávenie času vonku.

Jeseň je skvelý čas na vychutnávanie kávy alebo čaju vonku v záhrade. Aby ste si mohli užívať svoj záhradný nábytok čo najdlhšie, je dôležité prispôsobiť ho jesennému počasiu.

– Pridajte deky a vankúše – pridaním mäkkých dekorov z textílií do záhradného nábytku vytvoríte útulnejšie prostredie. Tiež pomôžu zahriať, keď začnú teploty klesať.

– Inštalujte vyhrievacie lampy – lampy s infračerveným vyhrievaním môžu predĺžiť čas strávený vonku v chladnejších mesiacoch. Umiestnite ich strategicky okolo nábytku.

– Použite vonkajšie obrusy – vodovzdorné obrusy ochránia drevený nábytok pred vlhkom a špinou. Zvoľte jasné farby, ktoré rozžiaria záhradu.

– Využite jesenné dekorácie – tekvice, kukuričné šúľky, suché kvety či farebné lístie – to všetko môžete použiť na ozdobenie záhradného nábytku a celkovej atmosféry.

– Inštalujte vonkajšie osvetlenie – osvetlite terasu lampami či svietidlami, aby ste mohli tráviť čas vonku aj v neskorších hodinách.

S malými úpravami a starostlivosťou si môžete svoj obľúbený záhradný nábytok užívať počas celej jesene. Pripravte sa na príjemné chvíle s priateľmi či rodinou vonku aj v chladnejších mesiacoch.

Dreveny zahradny nabytok

Zima

Zima môže byť ideálnym časom na vychutnávanie si posedenia v záhrade, aj keď počasie nie je ideálne. Existuje niekoľko spôsobov, ako si spríjemniť zimné sedenie vonku.

Zapáľte oheň – Oheň v ohnisku alebo krbe je skvelým zdrojom tepla. Umožňuje posedenie vonku a vďaka nemu si môžete záhradný nábytok užiť aj počas chladných večerov. Nezabudnite ale na bezpečnosť, majte po ruke hasiaci prístroj alebo vodu.

Zohrejte sa dekami – Pripravte si dostatok teplých diek a prikrývok, aby ste sa mohli zababušiť. Vyberte deky z príjemných materiálov ako flanel alebo ovčia vlna a majte ich vždy v blízkosti záhradného nábytku. Uložiť ich môžete napríklad v záhradných úložných boxoch.

Osvieťte záhradu lampami – Keďže v zime sa stmieva oveľa skôr, solárne lampy alebo výhrevné lampy na propán-bután môžu osvetliť a mierne vyhriať priestor. Vytvoria príjemnú atmosféru aj počas chladných dní.

Posedenie v zime má svoje čaro. Môžete si vychutnať ticho, sledovať hviezdy a užívať si čas s blízkymi. Stačí sa len teplo obliecť a zabezpečiť zdroje tepla a svetla.

Zahradne sedenie

Jar

S príchodom jari je ten správny čas na jarné upratovanie a renováciu záhradného nábytku. Po zime môže byť nábytok špinavý, opotrebovaný alebo poškodený poveternostnými vplyvmi.

Pred začiatkom novej sezóny je dobré skontrolovať stav záhradného nábytku – očistiť ho, opraviť poškodenia a prípadne obnoviť nátery. Treba skontrolovať aj spoje a skrutky, či nie sú uvoľnené. Dôkladným jarným upratovaním predĺžite životnosť vášho záhradného nábytku.

Jar je tiež ten správny čas na výmenu starých vankúšov a dekorácií za nové. Vankúše, ktoré prezimovali vonku, môžu byť poškodené vlhkosťou a je dobré ich nahradiť novými kúskami. Zvoľte jarné farebné motívy alebo kvetinové vzory, ktoré dodajú terase či záhrade svieži jarný vzhľad. Nové vankúše a dekorácie každoročne dodajú vašej záhrade iný štýl a váš záhradný nábytok bude pestrejší.

Ako chrániť nábytok pred poveternostnými vplyvmi?

Pravidelne čistite a ošetrujte drevený nábytok pomocou špeciálnych olejov a voskov, aby ste ho ochránili pred vlhkosťou a slnečným žiarením. Nanášajte ich aspoň dvakrát ročne.

Kovový a hliníkový nábytok očistite jemným mydlom a vodou. Potom ho vyleštite, aby sa odstránili nečistoty a obnovil sa ich prirodzený lesk.

Textilné časti ako vankúše a podušky skladujte cez zimu vnútri. Ak ich necháte vonku, môžu sa poškodiť vlhkosťou a plesňou.

– Pri silných dažďoch a búrkach presuňte nábytok do záhradného domčeku, pod pergolu alebo ho prikryte, aby ste predišli poškodeniu.

Veľmi silné slnečné žiarenie môže zapríčiniť vyblednutie farby a materiálu. Keď nábytok nepoužívate, prikryte ho nepremokavou plachtou.

Nezabudnite skontrolovať stav nábytku na jar a na jeseň. Opravte poškodenia a naneste novú vrstvu ochranných prostriedkov, aby vydržal ďalšiu sezónu.

Ratanovy zahradny nabytok

Skladovanie

Správne uskladnenie záhradného nábytku cez zimu je kľúčové pre zachovanie jeho kvality a životnosti. Najlepším miestom na uskladnenie je suchá a vetraná miestnosť ako garáž alebo záhradný domček.

Kam uložiť záhradný nábytok cez zimu?

Garáž – Ak máte k dispozícii garáž, je to ideálne miesto pre uskladnenie záhradného nábytku. Dôležité je aby garáž bola suchá a vetraná. Nábytok odložte na palety alebo police, aby neležal priamo na zemi.

Záhradný domček alebo prístrešokZáhradné domčeky alebo prístrešky sú taktiež vhodnou voľbou, pokiaľ sú dostatočne veľké a suché. Vyvarujte sa vlhkým kútom kde by mohla vzniknúť pleseň.

Pergoly – Ak nemáte k dispozícii garáž ani záhradný domček, zvážte zakúpenie pergoly alebo iného priestoru na uskladnenie. Pergola  vám poskytne priestor, kde bude záhradný nábytok uchránený pred priamim slnkom alebo dažďom. Počas zimy vám odporúčame záhradný nábytok prikryť plachtou alebo iným obalom.

Pri uskladnení dbajte na to, aby bol nábytok čistý a suchý. Pred uložením ho ošetrite vhodnými prípravkami podľa materiálu, z ktorého je záhradný nábytok vyrobený. Zakryte ho nepremokavou plachtou alebo obalom proti prachu. Nábytok neskladujte natlačený na sebe aby sa nepoškodil.

Zahradny domcek

Inšpirácie – Príklady zariadenia celoročne využívaných terás

Celoročné využívanie terás a záhrad je čoraz populárnejšie. Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete vychutnať vonkajší posed aj v chladnejších mesiacoch.

Pridajte farebné prvky

Živé kvety a rastliny v kvetináčoch oživia priestor.

– Počas jesene pridajte dekorácie z tekvíc a listov.

– V zime zaveste na steny vianočné dekorácie alebo svetielka.

Zariadenie zahrady

Prečo zvoliť celoročný záhradný nábytok?

Ratanový záhradný nábytok je odolný a vydrží aj v zime.

Kovový a hliníkový záhradný nábytok je odolný voči vlhkosti.

Plastový záhradný nábytok s UV ochranou je taktiež dobrou možnosťou.

S kreatívnym prístupom a správnym vybavením si môžete svoju terasu užívať po celý rok. Stačí sledovať počasie a podľa neho prispôsobiť posedenie vonku.

Investícia do kvalitného celoročného záhradného nábytku sa rozhodne oplatí. Či už si chcete vychutnať osviežujúci nápoj na čerstvom vzduchu v lete, posedieť si s dobrou knihou vonku na jeseň, vypiť teplý nápoj počas zimy alebo sa tešiť zo slnečných lúčov na jar, kvalitný záhradný nábytok vám to umožní po celý rok.

Ratanovy nabytok

Hlavné dôvody, prečo investovať do celoročného záhradného nábytku:

Posedenie v záhrade či na terase je príjemné v každom ročnom období. Kvalitný celoročný nábytok vám umožní naplno využívať vonkajší priestor bez ohľadu na počasie.

Kvalitné a odolné materiály, ako sú drevo, ratan, hliník či kameň, zabezpečia dlhú životnosť záhradného nábytku. Nemusíte ho každý rok vyhadzovať a kupovať nový. Ušetríte tým peniaze a navyše chránite životné prostredie.

Dobrý záhradný nábytok je esteticky príjemný a skrášli váš vonkajší priestor. Môžete si vybrať dizajn, ktorý sa hodí k vášmu štýlu a vkusu.

Investíciou do kvality získate pohodlné a praktické záhradné sedenie, ktoré ocenia všetci členovia domácnosti. Budete si môcť naplno užívať posedenie v záhrade či na terase v každom ročnom období.

Nebojte sa investovať do kvalitného celoročného záhradného nábytku. Oplatí sa. Budete si môcť vychutnať vonkajší priestor bez ohľadu na ročné obdobie a počasie. A nábytok vám vydrží roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *