Blog

Tipy na prípravu pôdy pred výsadbou zeleniny vo fóliovníku

Priprava pody 1

Pripravená pôda je nevyhnutnosťou, ak chcete účinne pestovať zeleninu vo fóliovníku, pretože pôda je základom pre rast a vývoj rastlín. Príprava pôdy pre fóliovník zvyčajne zahŕňa správne prepracovanie pôdy, hnojenie, usporiadanie záhonov a starostlivosť o pôdu počas pestovania.

 

 • Pripravte si pôdu: Pred výsadbou je dôležité pôdu správne pripraviť. Odstráňte burinu a zbavte sa veľkých kameňov alebo iných nečistôt. Môžete pôdu aj preorávať alebo rozrušiť pomocou rýľa, aby ste uvoľnili jej štruktúru a zlepšili odvodnenie.

 

 • Hnojte pôdu: Pred výsadbou je dobré pôdu hnojiť, aby sa zabezpečila dostatočná výživa pre rastliny. Použite organické hnojivá, ako napríklad kompost alebo rozložené zhnité rastliny, ktoré pridajú živiny do pôdy. Vhodnou voľbou je aj špecifické hnojivo pre zeleninu s vyváženým zložením živín.

  Priprava pody 2

 • Pripravte si záhony: Vo foliovniku je možné vytvoriť záhony pre pestovanie zeleniny. Tieto záhony môžete vytvoriť pomocou zvýšených brízol alebo drevených rámov, ktoré sa naplnia pripravenou pôdou. Záhony by mali byť dostatočne široké pre rastliny, tak aby mali dostatok miesta na rast a rozvoj koreňov.

 

 • Udržujte pôdu vlhkú: Po výsadbe zeleniny je dôležité udržiavať pôdu dostatočne vlhkú, aby rastliny mali prístup k vode. Používajte zavlažovanie na základe potreby jednotlivých rastlín a dbajte na to, aby pôda nebola príliš premokrená ani príliš suchá.

 

 • Mulčujte pôdu: Mulčovanie pôdy sa odporúča, pretože pomáha udržiavať pôdu vlhkú, redukuje rast buriny a chráni korene rastlín pred extrémnymi teplotami. Mulčovací materiál, ako napríklad seno, slama alebo organická mulčovacia fólia, sa rozloží na povrchu pôdy okolo rastlín.

 

 • Dodržiavajte striedanie plodín: Sledovaním striedania plodín môžete minimalizovať riziko výskytu chorôb a škodcov. To znamená, že rovnaká zeleninová plodina by sa nemala pestovať na rovnakom mieste dva roky po sebe. Striedanie plodín pomáha udržiavať pôdu zdravú a výnosnú. 

  Priprava pody 6

 • Prekyprujte pôdu: Raz za čas je užitočné prekypriť pôdu. To znamená, že ju premiestnite zhora nadol alebo od jedného záhonu k druhému. Týmto spôsobom pomáhate zamestnať živiny rovnomerne a zabrániť nerovnováhe v pôde.

 

Dodržiavanie týchto tipov na prípravu pôdy pred výsadbou zeleniny vo fóliovníku pomôže zabezpečiť rastlinám silné zakorenenie, ich zdravý rast a výživu. Dôkladná starostlivosť o pôdu počas pestovania zabezpečí zdravú a úspešnú úrodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *