Blog

Tipy ako zlepšiť spanie a fungovanie v domácnosti u alergikov

Spanok title

Alergici môžu mať často problémy so spánkom. Príčinou môže byť upchatie nosa, kýchanie a nádcha. Tieto príznaky môžu spôsobiť, že sa v noci budete prehadzovať a otáčať, čo vám sťaží dobrý spánok.

Možno vás prekvapí, že alergici majú častejšie problémy so spánkom ako ľudia bez alergií. Nie je to len kvôli kýchaniu, nádche a slzeniu očí – je to aj kvôli liekom, ktoré užívate na zvládnutie svojich príznakov.

Ak trpíte alergiou, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravší priestor na spanie a bývanie:

 

Udržujte svoju spálňu v chlade

Uistite sa, že vaša spálňa je chladná a dobre vetraná. Udržujte teplotu v spálni pod 24 stupňov Celzia. Pomôže to znížiť množstvo roztočov vo vašej spálni. Prachové roztoče sú bežnými alergénmi, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie, napríklad svrbenie a kýchanie. Ak máte v domácnosti domáce zvieratá, držte ich mimo spálne, ak je to možné. Domáce zvieratá môžu vyvolať alergické reakcie spôsobené prítomnosťou zvieracích chlpov alebo srsti vo vzduchu.

Okno

Pravidelne čistite

Alergici by mali pravidelne upratovať a často vysávať, aby odstránili roztoče z kobercov, nábytku a posteľnej bielizne. Vysávanie tiež pomáha odstraňovať nečistoty a iné alergény z podláh, ktoré by mohli vyvolať alergie, ak sa časom nahromadia. Na tvrdé povrchy, ako sú dosky, stoly a toalety, používajte antibakteriálny čistiaci prostriedok raz týždenne alebo v prípade potreby častejšie.

Výber posteľnej bielizne

Pri nákupe novej posteľnej bielizne si vyberte hypoalergénne možnosti. Vyhnite sa tiež bielym obliečkam; zachytávajú viac prachu a peľu ako tmavšie farby.

Používajte hypoalergénne vankúše, poťahy na matrace a prestieradlá. Ďalším zdrojom alergénov v spálni môžu byť nafukovacie matrace, ktoré obsahujú viac plastu ako bežné matrace. Hľadajte hypoalergénne vankúše a poťahy matracov vyrobené z materiálov, ako je bavlna alebo vlna, namiesto syntetických materiálov, ako je polyester alebo vinyl, ktoré môžu obsahovať alergény. Vyhnite sa bežným bavlneným vankúšom, pretože majú tendenciu zadržiavať vlhkosť z potu počas spánku; táto vlhkosť potom môže priťahovať spóry plesní, ktoré u niektorých ľudí spôsobujú alergické reakcie. Vlnené obliečky na vankúše stoja za zváženie, pretože si zachovajú svoj tvar aj po mnohých praniach; pre niektorých ľudí je však vlna dráždivá, ak sa priamo dotýka ich pokožky.

Čističky vzduchu

Vzduchové filtre môžu znížiť množstvo alergénov, ako sú peľ, roztoče a zvieracia srsť, vo vzduchu okolo vás počas spánku. Niektoré modely sú navrhnuté špeciálne pre spálne a sú vybavené tichým ventilátorom, ktorý neruší spánok.

Čistenie kobercov

Dbajte na pravidelné čistenie všetkých kobercov (aspoň raz za mesiac), aby ste odstránili roztoče – tie môžu u niektorých alergikov vyvolať astmatické záchvaty. Ak je to možné, namiesto kobercov si kúpte tvrdé alebo laminátové podlahy, pretože tieto materiály menej zachytávajú roztoče ako mäkké materiály, ako sú koberce a predložky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *