Blog

Februárové práce v záhrade: Začnite s týmito 5 tipmi

Februarv zahrade 5

Február je dôležitým prechodným mesiacom v záhrade, keď sa zima mení na jar. Kým zostávajú časti zimy, začína sa prebúdzať záhradkárska sezóna a pripravovať sa na aktívny rast. Táto príručka obsahuje kľúčové záhradné úlohy a aktivity odporúčané na mesiac február, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť vašu záhradu.

Pri nízkych teplotách by sa mala výsadba vykonávať opatrne a mala by sa zamerať na odrody odolné voči chladu. Zároveň sa dni predlžujú a pôdy sa začínajú topiť a mierne sa otepľovať. Vďaka tomu je vhodný čas začať s jarnou výsadbou a prípravou záhrady.

Medzi kľúčové aktivity na február patrí prerezávanie, starostlivosť o trávnik, zakladanie semien v interiéri, príprava zeleninových záhonov, skorá výsadba stromov a kríkov, postrek, hnojenie a kontrola škodcov. Správne načasovanie a starostlivosť s týmito úlohami pripraví záhradu na úspešné vegetačné obdobie.

Prerezávanie

Február je ideálny čas na prerezávanie mnohých stromov, kríkov a viniča, kým sú v pokoji. Kľudové prerezávanie podporuje rast rastlín správnym smerom a zlepšuje kvitnutie a produkciu ovocia.

Ostrihajte listnaté stromy a kríky, aby ste odstránili odumreté, choré alebo poškodené konáre. To pomáha znižovať problémy s chorobami. Ostrihajte vetvy, ktoré sa krížia a trú, aby ste zlepšili štruktúru.

Vo februári treba strihať aj vinič. Najprv vyrežte mŕtve alebo choré časti viniča. Potom odstrihnite výhonky, ktoré tento rok nie sú potrebné na tvorbu plodov. Vinič priviažte k mrežiam. Kľúčom je prerezávanie, aby sa vytvorilo približne 10-12 púčikov na vinič.

Na menšie stonky a konáre použite ostré prerezávače. Na hrubšie konáre použite nožnice s dlhou rukoväťou alebo pílu. Urobte čisté rezy tesne mimo goliera konára. Nenechávajte pahýly a veľké rany natrite tmelom na stromy.

Správny zimný rez pripraví rastliny na energický opätovný rast na jar a lepšie kvitnutie a produkciu ovocia počas vegetačného obdobia.

Februarv zahrade 3

Starostlivosť o trávnik

Počas februára je čas začať pripravovať trávnik na jar. Tu je niekoľko tipov:

 • Zhrabte zvyšky lístia – Zhrabte opadané lístie, ktoré sa na trávniku nahromadilo počas zimy. Príliš veľa listov ponechaných na tráve môže viesť k holým alebo tenkým škvrnám a problémom s chorobami, keď príde teplejšie počasie.

 • Odhrnutie trávnika – Na odstránenie nahromadených odumretých stebiel a koreňov trávy z trávnika použite hrable alebo elektrický odhrňovač. Nahromadenie plsti bráni vode, vzduchu a živinám dostať sa do pôdy a koreňov trávy. Odtrhávanie zlepšuje zdravie trávnika.

 • Prevzdušňujte pôdu – Použite prevzdušňovač na prepichnutie dier v pôde, čím umožníte vzduchu, vode a živinám lepšie preniknúť ku koreňom trávy. Po zimných mrazoch a rozmrazení môže dôjsť k zhutneniu pôdy. Prevzdušňovanie zmierňuje zhutnenie a pomáha trávniku zotaviť sa zo zimného poškodenia.

Správna starostlivosť o váš trávnik na konci zimy ho pripraví na zdravý jarný rast. Hrabanie lístia, odtrhávanie a prevzdušňovanie teraz vedie k bujnému, hustému trávniku neskôr vo vegetačnom období.

1

Zasaďte semená v interiéri

Zasadenie semien zeleniny v interiéri vám umožní získať náskok pred vegetačným obdobím. Niektoré druhy zeleniny, ktorým prospieva skorý začiatok v interiéri, sú paradajky, paprika a baklažán.

Semienka paradajok, papriky a baklažánu treba zasadiť doma 6-8 týždňov pred posledným očakávaným jarným mrazom. Skontrolujte si miestne dátumy mrazov. Hľadajte štartovaciu zmes na semená a nádoby, ako sú misky na semená alebo rašelinové kvetináče. Budete musieť zabezpečiť dobré osvetlenie pomocou pestovateľských svetiel alebo južného okna. Udržujte pôdu vlhkú a teplotu medzi 20-25 ° C.

Keď majú rastliny aspoň 2 sady pravých listov, začnite ich aklimatizovať vonku. Urobte to tak, že ich najprv postavíte vonku na čiastočné slnko len na hodinu alebo dve. Postupne zvyšujte čas strávený vonku. Presádzajte do záhrady po pominutí nebezpečenstva mrazu. 

Správne zasadenie semien  v interiéri vám umožní skorý a zdravý začiatok plodín v teplom počasí. Pred presadením vonku sa uistite, že sú sadenice pripravené. S trochou plánovania si budete skôr užívať domáce paradajky, papriky a baklažány.

Pre zasadenie semien a malých sadeníc je vhodný policový fóliovník.

Februarv zahrade 2

Pripravte zeleninové záhony

Február je vhodný čas na to, aby ste začali pripravovať záhony so zeleninou na jarnú výsadbu. Správna príprava pôdy sa vám neskôr vyplatí zdravšími rastlinami a vyššími výnosmi.

Najdôležitejším krokom vo fóliovníku je zapracovať kompost do vrchných 15-30cm pôdy vo vašich výsadbových záhonoch. Kompost zlepšuje štruktúru pôdy a obsah živín. Zvyšuje tiež schopnosť pôdy zadržiavať vlhkosť. Dobre pripravená pôda bude mať voľnú a drobivú štruktúru.

Na jemné otáčanie a kyprenie pôdy použite rýľ alebo záhradnú vidličku. Rozbite všetky veľké zhluky. Potom primiešajte aspoň 2-3 cm kompostu. Ideálny je miestny kompost, zložený z organických materiálov z vlastného dvora. Môžete použiť aj kompost z obchodu.

Po zapracovaní kompostu záhon vyhladzujte. Zvážte pridanie 5cm vrstvy strúhaného lístia, slamy alebo iného organického mulča na vrch. Mulč zachová pôdnu vlhkosť a potlačí burinu. Keď ste pripravení na výsadbu, môžete ju odtiahnuť.

Keď sú vaše záhony pripravené teraz, budú úrodné, obohatené a pripravené na semená a sadenie neskôr na jar. Ak si doprajete čas na správnu prípravu pôdy, vaša zeleninová záhrada bude najlepší možný začiatok.

Februarv zahrade 1

Sadiť ovocné stromy

Február je skvelý čas na výsadbu bezkorenných ovocných stromov vo vašej záhrade. Holé koreňové stromy sú spiace stromy, ktoré boli vykopané v škôlke s odhalenými koreňmi. Keďže stromy nemajú okolo koreňov pôdu, sú ľahšie a ľahšie sa prepravujú.

Pred výsadbou týchto stromov je dôležité namočiť korene na niekoľko hodín do vody. To rehydratuje korene a pomáha stromu lepšie sa zasadiť.  Vykopte jamu, ktorá je o niečo širšia, ale nie hlbšia ako koreňový bal. Opatrne roztiahnite korene do jamy a naplňte ju voľnou zeminou, aby ste sa vyhli vzduchovým vreckám. Po výsadbe dôkladne zalejte.

Tieto stromy by sa mali vysadiť skôr, ako puky začnú napučiavať, zvyčajne začiatkom marca. Niektoré odporúčané ovocné stromy na výsadbu vo februári zahŕňajú:

 • Jablko
 • Hruška
 • čerešňa
 • Broskyňa
 • Slivka
 • Marhuľa

Nezabudnite si vybrať kultivary odolné voči chorobám, ak sú k dispozícii. Zvážte aj požiadavky na chladnú hodinu pre daný druh a vyberte odrody vhodné pre vaše podnebie. Pri správnej starostlivosti a prerezávaní vám domáce ovocie z vašich februárových stromov zaistí bohatú úrodu v nasledujúcich rokoch.

Februarv zahrade 6

Aplikujte spiaci olejový sprej

Predjarný olejový postrek je dôležitou úlohou pre februárové záhrady. Tento olej sa nastrieka na ovocné stromy a iné rastliny na kontrolu prezimujúceho hmyzu a škodcov.

Obdobie vegetačného pokoja je najlepší čas na postrek oleja, pretože na listnatých stromoch nie sú žiadne listy. To umožňuje oleju dôkladne pokryť konáre a kmene stromov. Olej dusí a zabíja všetky vajíčka a hmyzích škodcov, ktoré sa usadili v štrbinách a pod kôrou, aby prezimovali.

Bežní škodcovia kontrolovaní spiacim olejovým postrekom zahŕňajú vošky, roztoče, šupinatý hmyz, múčnatky a molice. Aplikácia olejového postreku teraz prerušuje životný cyklus týchto škodcov a zabraňuje poškodzovaniu populácie na jar a v lete.

Pri striekaní predjarného oleja sa uistite, že používate iba záhradnícke oleje určené na tento účel. Dôsledne dodržiavajte všetky pokyny na etikete týkajúce sa načasovania, dávkovania a bezpečnostných opatrení. Nastriekajte v suchom dni, keď sú teploty nad 5 °C. Dôkladne natrite všetky povrchy stromov vrátane horných a spodných konárov. Nestriekajte olej priamo na púčiky, ktoré začali napučiavať a otvárať sa. Monitorujte stromy niekoľko týždňov po postreku, aby ste sa uistili, že ošetrenie bolo účinné predtým, ako sa hmyz na jar opäť stane aktívnym.

Hnojiť

Február je vhodný čas na prihnojenie rastlín a stromov pred začiatkom vegetačného obdobia. Vyberte si univerzálne hnojivo, ktoré poskytne kľúčové živiny, ako je dusík, fosfor a draslík. Pomáhajú podporovať zdravý rast a vytvárajú koreňový systém rastliny.

Pre trvalky aplikujte granulované hnojivo jemným poškrabaním do pôdy okolo spodnej časti rastliny. Pre množstvo postupujte podľa pokynov na obale. V prípade stromov a kríkov naneste hnojivo na pôdu pod rastlinou od kmeňa až mierne za odkvapkávaciu čiaru. Jemne ho prehrabte.

Organické možnosti ako kompost, hnoj, kostná múčka a krvná múčka sú tiež dobrými hnojivami. Pomaly sa rozkladajú, aby časom uvoľnili živiny. Skontrolujte, či je pH pôdy v ideálnom rozmedzí pre rastliny, ktoré chcete hnojiť, a ak je to potrebné, pridajte vápno na vyrovnanie pH.

Hnojenie koncom zimy dáva rastlinám vzpruhu tesne pred jarným rastom. Poháňa rastliny, aby rástli zdravo a neskôr v sezóne produkovali množstvo kvetov, ovocia a zeleniny.

9

Hubenie škodcov

Február je vhodný čas na začatie monitorovania škodcov a prijímania preventívnych opatrení, aby sa zabránilo zamoreniu neskôr počas vegetačného obdobia. Starostlivo skontrolujte stromy, kríky a iné rastliny na skoré príznaky vajíčok hmyzu, kukly alebo poškodenia škodcami. Pozrite sa pod listy a konáre. Venujte zvláštnu pozornosť oblastiam, ktoré môžu v zime poskytnúť úkryt pre škodcov.

Niektoré kroky, ktoré môžete podniknúť na prevenciu škodcov, zahŕňajú:

 • Na udusenie prezimujúcich škodcov na stromoch a kríkoch aplikujte olejový sprej. Zamerajte sa na postrek vaječných hmôt, štrbín v kôre a iných oblastí, kde sa môžu skrývať škodcovia.

 • Inštalujte feromónové lapače v blízkosti náchylných rastlín, aby ste zachytili dospelých škodcov skôr, ako môžu naklásť vajíčka. K dispozícii sú pasce na molicu obyčajnú, molicu orientálnu a iných bežných záhradných škodcov.

 • Odstráňte všetky opadané lístie, úlomky alebo záhradný odpad, v ktorých by sa mohli ukrývať prezimujúce populácie škodcov.

 • Vyrežte mŕtve alebo poškodené drevo, ktoré môže poskytnúť vstupné body pre vrty a iných škodcov.

 • Aplikujte kaolínový ílový sprej na ovocné stromy a ruže, aby ste odradili škodcov od kladenia vajíčok. Jemné čiastočky hliny rušia hmyz.

 • Povzbudzujte prirodzených predátorov, ako sú vtáky, chrobáky a čipky, tým, že im poskytnete prostredie. Vyhnite sa širokospektrálnym insekticídom, ktoré zabíjajú aj užitočný hmyz.

Zostať ostražitý a prijať preventívne opatrenia teraz môže znížiť potrebu aplikácie pesticídov neskôr na jar a v lete. Pravidelné monitorovanie a včasné riešenie akýchkoľvek problémov je kľúčom k účinnej stratégii ochrany proti škodcom.

8

Záver

Február je dôležitým prechodným mesiacom pre záhradkárov, pretože zima sa mení na jar. Aj keď je vo väčšine oblastí stále chladno, existuje niekoľko kľúčových úloh, ktoré je potrebné vykonať, aby ste pripravili vašu záhradu na budúce vegetačné obdobie.

Medzi najdôležitejšie februárové záhradnícke práce patrí prerezávanie kríkov, stromov a popínavých ruží. Najlepšie je prerezávať, keď sú rastliny ešte v kľudovom stave pred začiatkom jarného rastu. Aj trávniky potrebujú starostlivosť – zhrabte odpadky, prevzdušnite pôdu a v prípade potreby doprajte trávniku mierne prihnojenie.

Vo vnútri môžete získať náskok v zeleninovej záhrade tým, že začnete pestovať plodiny v teplom počasí, ako sú paradajky, papriky a baklažány, zo semien. Je tiež čas začať premýšľať o objednávke semien a plánovať, čo pestovať túto sezónu.

Keď sa záhrada začne prebúdzať, aplikujte na ovocné stromy a kríky spiaci olejový sprej, aby ste predišli problémom s hmyzom a chorobami. Otestujte a upravte záhradnú pôdu podľa potreby a pripravte svoje záhony na výsadbu.

Február je ideálny čas na výsadbu ovocných stromov bez koreňa, kým sú ešte v kľude. 

Sledujte skorú aktivitu škodcov na rastlinách a stromoch a aplikujte organické postrekovače.

Vyriešením kľúčových záhradných úloh vo februári sa pripravíte na úspešné a bohaté jarné vegetačné obdobie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *